Ata Finans Grubu İcra Kurulu Başkanı Demirel:

Ata Finans Grubu İcra Kurulu Başkanı Demirel:
"Ben 2-3 hafta önce Körfez'deydim. Orada konuşulan şu; Türkiye bu bölgenin Almanya'sı çünkü bölgede üreten tek ülke Türkiye. Bu işe (Türkiye'ye) günü birlik olaylardan etkilenmeden gerçekçi bakmak lazım"

İSTANBUL (AA) - Ata Finans Grubu İcra kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Murat Demirel, 2-3 hafta önce Körfez bölgesinde olduğunu belirterek, "Orada konuşulan şu; Türkiye bu bölgenin Almanya'sı çünkü bölgede üreten tek ülke Türkiye. Türkiye'ye günü birlik olaylardan etkilenmeden gerçekçi bakmak lazım" dedi. 

 Grubun yıllık değerlendirme toplantısında konuşan Demirel, Türkiye'nin, yatırım yapılabilir ülke notu dolayısıyla ekonomik olarak artık birinci lige çıktığını vurguladı. 

Türkiye'deki piyasaların yüzde 75 dış etkenlerden yüzde 25 de iç etkenlerden etkilendiği görüşünü savunan Demirel, "Batığınızda hepimiz aynı hareket ediyoruz ancak gelişmekte olan piyasalara bakıldığında onların da hepsi aynı şekilde hareket ediyor. Piyasalardaki etkinin dörtte üçü global konjonktürden kaynaklanıyor. Çünkü her şey iç içe geçti artık. Kaderler bir" diye konuştu.

Türkiye'nin sonuç olarak dünya konjonktüründen ayrı hareket etmesinin söz konusu olamayacağına dikkati çeken Demirel, konuşmasında "Türkiye'ye giren fon kesilse ne olur?" sorusuna da cevap verdi. Demirel, "Görüyoruz ki en dramatik durumlarda bile bu fon kesilmiyor. Türkiye dünya haritasından sökülecek bir ülke değil. Ben 2-3 hafta önce Körfez'deydim. Orada konuşulan şu; Türkiye bu bölgenin Almanya'sı çünkü bölgede üreten tek ülke Türkiye. Bu işe günü birlik olaylardan etkilenmeden gerçek bakmak lazım" ifadelerini kullandı. 

 

- Altın fiyatları   

 

Altın fiyatları ile ilgili öngörüşünü de paylaşan Demirel, orta ve uzun vadede dünyadaki büyüme devam ettikçe altın üzerindeki düşüş baskısının devam edeceğini söyledi. Dünyada Ukrayna krizi gibi geçici olarak bir kriz olursa altının bir zıplama yapabileceğine işaret eden Demirel, ancak bunun gidişatın yukarı doğru olacağı anlamına da gelmeyeceğini belirtti. Demirel, altındaki düşüş baskısının çıkış ivmesinden daha fazla olduğunu düşündüklerini de söyledi.

Demirel, Sermaye Piyasası Kurulu'ndaki (SPK) görevden ayrılmalar ile ilgili soruya ise "Bizim için maç önemli. Biz sahaya çıkar top oynarız. Bizim öyle bir şikayetimiz yok" cevabını verdi.

Kredi derecelendirme kuruluşlarının not azaltma ihtimali ile ilgili de değerlendirme yapan Demirel, "Türkiye ev ödevini yapmaya devam ederse kredi notları teyit edilir ve kalır. Şu an itibariyle pozitif bir görünüm var ama düşme ihtimali olabilir mi, olabilir" dedi. 

 

- Ata Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Cemal Demirtaş

 

Ata Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Cemal Demirtaş da Türkiye'nin hala yatırım yapılabilir bir ülke olduğunu, önemli testlerden geçtiğini söyleyerek, "Bu test devam edecek. Artık birinci ligdeyiz" dedi.

Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) bir ülkeye fon girişleriyle büyüme arasındaki ilişkiyi gösteren çalışması olduğuna değinen Demirtaş, Türkiye'ye fon girişlerinde yüzde 10 oranındaki artışın büyümeyi yüzde 8 artırdığını, fon çıkışlarındaki artışın da büyümeyi aşağıya çektiğini vurguladı.

Bu arada, Ata Finans Grubu'nun Türkiye'ye ilişkin bazı 2014 beklentileri ise şöyle:

- Geçen yıl başlayan "yumuşak iniş" 2014'te "yeniden dengelenme" ile desteklenebilir.

- Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 2104'ün genel makro dengelerini tehdit etmesini beklenmiyor.

- Aylık bazda cari açıkta daralma teyit edildikçe piyasalara olumlu yansıyabilir. Bu yansıma yılın ikinci yarısında gerçekleşebilir.

- Dolar/TL yılsonu tahmini 2,18.

- Bu yıl Türkiye'nin büyüme tahmini yüzde 3,00.

- Yılsonu TÜFE tahmini yüzde 8.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com