Ata sanatlarına sahip çıkılmaya devam ediliyor

Ata sanatlarına sahip çıkılmaya devam ediliyor
Kütahya İli Protokol mensupları, “Alopaşalı İbrahim Çini Sanat Merkezinde bir araya geldiler.

Kütahya İli Protokol mensupları, “Alopaşalı İbrahim Çini Sanat Merkezinde bir araya geldiler.
Kütahya'da, tarihi sokak dokusunu en iyi koruyabilmiş olan Germiyan Sokakta yer alan Şükrü Şeker Konağı, 18. yy.dan günümüze ulaşmış olan önemli konaklardan birisidir. 1783 yılında yapılmış olduğu bilinmektedir. Açık dış sofalı, eyvanlı ve bir ucu odalı olan plan tipinin Kütahya'da özgün olarak günümüze kadar ulaşabilmiş tek örneğidir. Konak oda tavanları ve dolaplarındaki ahşap işçiliğiyle de oldukça dikkat çekmektedir.
Kültür ve Turizm Bakanlığından sağlanan yardımla 1994 yılında onarımına başlanılmış fakat restorasyonu tamamlanamadan yarım kalmıştır. 2001 yılında yeniden restorasyonuna başlanan konağın onarımı 2002 yılında tamamlanmıştır. Halen Kütahyalı ünlü çini sanatçısı Alopaşalı İbrahim tarafından kullanılmaktadır.
Kütahya'da 30 yıldır çinicilik mesleği ile uğraşan İbrahim Kocaoğlu (Alopaşalı İbrahim), kentin tarihi konaklarından 'Şeker Konağı'nı,'Ata Sanatlarını Yaşatma Merkezi'ne dönüştürdü.
'Alopaşalı İbrahim' olarak tanınan İbrahim Kocaoğlu, kendisine özgü Turkuaz renklerinden oluşan binlerce çini eserlerini, mülkiyeti Belediye'ye ait olan Pirler Mahallesi Karadonlu Sokak'ta bulunan 227 yıllık tarihi konakta sergiliyor.
Kütahya'nın ata sanatlarının geleceği hakkında görüş alışverişinde bulunmak için düzenlenen programa; Vali Şükrü Kocatepe, Belediye Başkanı Mustafa İça, Emniyet Müdürü Sezai Kalyoncu, Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Güner Önce, İl Jandarma Komutanı Haluk Selvi, Belediye Başkan Yardımcıları Nejat Özturan ve Halil Toklu, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası adına İsmet Özoturaç ve Nihat Delen ile bazı ulusal haber ajansı yetkilileri katıldılar.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com