Ata yadigarı Bilecik bezi yeniden hayat buluyor

Ata yadigarı Bilecik bezi yeniden hayat buluyor
Bilecik Belediyesi Osmanlı El Sanatları Merkezi'nde açılan kursta, ata yadigarı Bilecik bezi, kadınlarla yeniden hayat buluyor.

Bilecik Halk Eğitim Merkezi Öğretmeni Gülay Durak, Bilecik Halk Eğitim Merkezi ve Bilecik Belediyesi işbirliğinde sürdürülen kurslarda çok güzel sonuçlar aldıklarını belirtti. Dokuma tezgahlarında, bayan kursiyerlerle Bilecik bezi ile yeni güzel ürünler meydana getirdiklerini, kursun amacının ata yadigarı ürünleri tekrar gün yüzüne çıkarmak olduğunu söyleyen Durak "Kursumuzun bir diğer amacı ise, Bilecik el dokuma bezinin tanıtılması ve yeniden canlandırılmasıdır. 50-60 yıl öncesine kadar yapılan Bilecik el dokumacılığı günümüzde yapılmıyordu. Kursiyerlerimiz burada gerekli teorik dersleri aldıktan sonra uygulamalı olarak tezgahlarda dokumalarını yapıyorlar. Arkadaşlarımız, kişisel dokumalarının yanı sıra yöreye ait peşgirler, keseler ve Osmanlı tuğrasının bulunduğu çantaları çeşitli desenler kullanarak işliyorlar. Bayan arkadaşlarımız, kurslarımızda zamanlarını verimli geçirmenin yanı sıra bir nevi meslek sahibi oluyorlar ve bu uğraştan da büyük bir zevk alıyorlar. Evlerinde boş vakitleri olan bayan arkadaşlarımızı buraya bekliyoruz'' dedi.

Durak, El Sanatları Merkezi'mizde ayrıca orijinal el dokuması, Bilecik poşusu, iğne oyalı süslemelerin bulunduğu peşgirler yaptıklarını anlatarak "Bizler burada atalarımızın yadigarı olan bir kültürü ve geleneği yeniden gün yüzüne çıkarmakla birlikte bu kültürü yaşattığımız için kendimizi ayrıca mutlu hissediyoruz. Ayrıca, yapılan eserlerle Bilecik'imizi Türkiye ve dünyaya tanıtmaya çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

Kursiyerlerden Songül Çelik ise, dokuma kursuna 2 yıl önce başladığını ve şimdi büyük bir zevkle devam ettirdiğini belirterek, ''Dokumacılık gibi bir uğraş ile vakit geçirdiğim için çok mutluyum. Bu işi gerçekten severek yapıyorum. Çünkü atalarımızdan kalma bir kültürü Bilecik'te tekrar yaşatıyoruz. Bilecik bezine öğrendiğimiz ve hayal ettiğimiz tasarımları yeniden işleme fırsatı buluyoruz '' dedi.

Kursiyerlerden Ayfer Korkmaz da, ata yadigarı bir mesleği tekrar gün yüzüne çıkardıkları için ve el emeği göz nuru ürünleri yeniden hayata kazandırdıkları için büyük mutluluk yaşadığını belirtti.

Kursiyer Şerife Yücesan ise, elinde ninelerine ait ve 100 yıla yakın ömürleri bulunan dokuma bezleri ve peşgirlerin bulunduğunu belirterek, ''Onlardan kalma ürünleri örnek alarak, bazen de bizler birşeyler katarak yeniden hayata kazandırıyoruz. Ninelerimden kalma bu ürünler benim için çok değerli ve ben de bu kültürün yaşatılmasına katkı sağladığım için kendimi çok mutlu hissediyorum'' diye konuştu. (SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com