Atalay'dan yeni anayasa açıklaması!

Atalay'dan yeni anayasa açıklaması!
İçişleri Bakanı Beşir Atalay, yeni anayasa çalışmları konusunda, "vatandaşların daha fazla ilgisi olması lazım" dedi

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, sivil toplumun ve vatandaşların anayasaya ilgisinin daha fazla olması gerektiğine işaret ederek, ''Siyaset kurumuna anayasa çalışmalarını daha fazla önemsetecek sivil toplum atılımlarına girişimlerine de ihtiyaç var'' dedi.

Türk Vakfı tarafından düzenlenen ''Ekonomi Odaklı Devlet'' konulu Kamu Yönetimi Kongresi, Hilton Otel'de başladı.

Kongrenin açılışında konuşan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, kamu yönetiminde devlet-vatandaş ilişkisinin en temel belirleyici olduğunu ifade ederek, hükümetleri döneminde de kamu yönetiminde ve siyaset anlayışında demokratikleşme, yerelleşme ve sivilleşmenin en önemli vurguları olduğunu söyledi.

Demokratikleşmede, özellikle vatandaşın katılımının daha fazla olması için yeni mekanizmaların oluşturulduğunu dile getiren Atalay, ''Demokratikleşme dediğimizde kamu yönetiminde simge kavram şeffaflık. Şeffaf olmayan yapı, demokratik olamaz. Karanlık noktalar varsa, bilinmeyenler çoksa denetlenemeyenler çoksa orada şeffaflık yoktur. Bu dönemde buna çok gayret verildi. Demokrasinin olmazsa olmazı olarak bu kavramı çok önemli gördük ve bunları tüm resmi dokümanlarımızın içinde bulabilirsiniz'' dedi.

''Sivil toplumun önü açıldı''

Bilgi Edinme Hakkı Kanunu'nun da bu dönemin şeffaflık simgesi olduğuna işaret eden Atalay, ''Bu, çok iyi mi işliyor tartışılabilir ama esas önemli olan bu imajın bu atmosferin getirilmesidir. Bunun işleyişinde aksaklıklar varsa o giderilir. Yeniden düzenlenir ama kanunun özü şu; Ben şeffaf olacağım, vatandaş her şeyi bilecek, kamu yönetimini denetleyecek'' diye konuştu.

Benzer şekilde kamu yöneticileri için Etik Kurul'un oluşturulduğunu dile getiren Atalay, böylece kamu yönetiminden hizmet alan vatandaşın aynı zamanda hizmetleri denetlemesi için önemli bir mekanizma oluşturulduğunu söyledi. Atalay, Mali Denetim Kanuyla da her kurumu mali denetim çerçevesi içine alındığını, böylece mali denetim dışında kalan kurumların da buna dahil edildiğini anlattı.

Özellikle ekonomik teşebbüsler ve yatırımlar konusunda bürokratik işlemlerin azaltılması için büyük çabalar gösterildiğini ifade eden Atalay, adrese dayalı nüfus kayıt sisteminde bile vatandaşın yaşamını kolaylaştıran büyük yenilikler yapıldığını söyledi.
Yerel yönetimlerle ilgili tüm mevzuatın da değiştirildiğini dile getiren Atalay, böylece yerel yönetimlerin hem yetkilerinin hem de kaynaklarının arttırıldığını söyledi.

Örgütlü toplum haline gelmek için sivil toplumun çalışmalarına destek verilerek bu alanın canlandırıldığını ifade eden Atalay, ''Örgütlü sivil toplum, demokrasinin yine en önemli unsurlarından birisi ama vatandaş odaklı kamu yönetiminde de en önemli denetleme mekanizmasıdır. Yani sivil toplumun güçlü olması lazım. Bu manada bu dönemde önünü açtık sivil toplumun, en önemli destekleri vermeye çalıştık'' diye konuştu.

Sosyal politikaların da öncelikler arasında olduğunu dile getiren Atalay, bunları kalkınmadan bağımsız düşünmemek gerektiğini, sağlıklı ve iyi eğitilmiş bireyin kalkınmanın da özünü oluşturduğunu söyledi.

Yeni anayasa çalışmaları

Başbakan Yardımcısı Atalay, devlet yapılanmasının devlet-birey ilişkinin ana sözleşmesinin anayasalar olduğunu, anayasaların, devletin değil, bireyin hakkını, hukukunu, özgürlüğünü koruyan toplumsal sözleşmeler olduğunu belirtti.

Bu sebeple yeni anayasayı hayati önemde gördüklerini ve bunun için bütün mekanizmaları en iyi şekilde çalıştırdıklarını dile getiren Atalay, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Eğer bazı konularda halen kamu yönetiminde tıkanmalar varsa, daha çok vatandaş odaklı olamıyorsa, anayasada engeller var. Yani bu anayasanın değişmesi gerekiyor. Statik yapıların devamında, statükonun korunmasında anayasa tabii çok önemli. Eğer daha fazla değişim, daha fazla demokratikleşme, daha fazla esneklik ve vatandaş odaklı olma özelliği arıyorsak, bazı kurumlarda daha fazla değişimi sağlamak için bu yeni anayasanın mutlaka yapılması lazım. Her birey buna önem vermeli. Sivil toplum kuruluşları siyaset kurumuna baskı yapmalı ama şu sıralarda doğrusu Meclisteki çalışma yürürken bir yandan da anayasa ile ilgili sivil toplumun sesinin daha fazla çıkması lazım. Sivil toplumun ve vatandaşların anayasaya ilgisinin daha fazla olması lazım. Siyaset kurumuna anayasa çalışmalarını daha fazla önemsetecek sivil toplum atılımlarına girişimlerine de ihtiyaç var diye düşünüyorum.''

"Gelip geçici refleksli değişim yapmıyoruz''

Atalay, bir bütün olarak devlette değişim yaşandığını ifade ederek, şöyle konuştu:

''Değişimin içinde yaşayanlar, bütün boyutlarıyla en çarpıcı şekilde bazen algılayamayabiliyor. Tarih o değişimi daha iyi keskin çizgilerle vurguluyor. Eminim bu dönem, geleceğin tarih yazıcıları tarafından devlette değişimin en fazla olduğu dönem olarak değerlendirilir. Yani kurumsal reflekslerin çok değiştiği, vatandaş odaklı en ileri adımların atıldığı ve bütün boyutlarıyla devlette çok kapsamlı bir değişimin olduğu bir dönemi yaşıyoruz. Bu değişim konjonktürel ve gelip geçici reflekslerle olan bir değişim değil. Bu dönemdeki değişimler, kurumsal refleksler, vatandaş odaklı olma, yerel yönetimlere ağırlık verme ve genel anlamda kamu yöneticilerindeki zihniyet değişimi olarak devrimsel bir değişim olarak doğrusu ben niteliyorum.''

Zihniyet değişiminin çok kapsamlı olacağını, bunda geriye dönüş olmayacağını dile getiren Atalay, vatandaşın kazanımlarını geri vermeyeceğini ifade ederek, ''Devletin kurumları artık vatandaş memnuniyeti arıyorsa bundan geri adım atılmaz. Artık daha baskıcı, vatandaşa hizmetkar değil de daha sert, ceberrut tutumlar içinde olan devlet geri gelmez, gelemez'' diye konuştu.

''Devlet artık vatandaş memnuniyeti arıyor''

Devletin bu dönemde ilk defa vatandaş memnuniyeti aradığını ifade eden Atalay, bütün kurumlarda kurumsal güven araştırması eğiliminin hassasiyetle yapıldığını belirterek, hükümetin de TÜİK kanalıyla o yılın muhasebesini araştırdığını, bunun da dünyada kendine güvenen yönetimlerin işi olduğunu vurguladı.

Başbakan Yardımcısı Atalay, TBMM'de Van-Erciş depremiyle ilgili verilen gensoruya da ''Orada muhalefet eleştiriyor, şunlar eksik diye ama ben orada bir araştırma gösterdim. Daha deprem olalı bir buçuk ay olmamış partimiz bir araştırma yaptırıyor. Vatandaşın o ayda meydana gelen olaylarla ilgili görüşünü soruyoruz. Bugün seçim olsa diye bir sorumuz var, onun yanında o ay olup bitenlerle ilgili sorumuz var. Orada biz depremi sormuşuz. Devletin müdahalesi, zamanında mı, yeterli mi- Çalışmalar iyi gidiyor mu- diye.
Vatandaşın yüzde 75'den başlayarak yüzde 85'e kadar değişen aralıkta memnuniyeti var. Biz bunu yapıyoruz diye gösterdim parlamentoya. Bugün kamu yönetimi bu hale geldi. Kamu yönetiminin verimi, vatandaşa hesap ve hizmet vermesi durumuna geldi.''

(UGK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com