Atambayev: "ABD üssü 2014'te kapatılacak"

Atambayev: "ABD üssü 2014'te kapatılacak"
ABD, Cumhurbaşkanı Atambayev'e Kırgızistan'daki üsslerini kapatma sözü veridi!

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, ABD'nin Bişkek'teki askeri hava üssüne hakkında, "ABD temsilcileri, ülkem ve kendim için pazarlık yaptığımı sandılar. Fakat, şimdi niyetimi anladılar. Üs, 2014'te kapatılacak" dedi.

Rusya Devlet Başkanı Dmitriy Medvedev'in konuğu olarak Moskova'ya iki günlük çalışma ziyaretinde bulunan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, Eho Moskova Radyosu'na yaptığı açıklamada ABD ile pazarlık yapılmadığını ve Bişkek-teki askeri hava üssünün kapatılacağını belirtti.

Rusya'nın Kırgızistan'daki askeri merkezlerinin 4 yıllık kira ücretini ödemediğini Medvedev'e anımsattığını söyleyen Atambayev, Medvedev'in Savunma Bakanı'nı telefonda aradığını ve 10 gün içinde 15 milyon dolarlık kira borcunun ödenmesi talimatını verdiğini ifade etti.

Atambayev, ABD ile İran arasında olası savaş durumunda Bişkek'teki askeri üssün İran roketlerinin hedefi olabileceğine dair endişesini dile getirdi.

Atambayev, ABD'yi ülkedeki askeri hava üssünü 2014 yılına kadar kapatması konusunda daha önce de birçok kez uyarmıştı.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada da Atambayev'in, Moskova ziyareti sırasında Devlet Başkanı Medvedev ile Rusya Başbakanı Vladimir Putin ile görüştüğü belirtildi. Görüşmelere ilişkin ayrıntılı bilgi vermeyen Basın Merkezi, ikili ve bölgesel konuların ele alındığını söyledi.(ugk)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com