Ata'nın ''baba evi'' yeniden yapılıyor

Ata'nın ''baba evi'' yeniden yapılıyor
Atatürk'ün babası Ali Rıza Bey'e ait Makedonya'nın Kocacık Köyü'ndeki 2 evin yeniden yapım çalışmasında son aşamaya gelindi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı doğrultusunda, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından başlatılan, Atatürk'ün babası Ali Rıza Bey ve akrabalarına ait Makedonya'nın Kocacık Köyü'ndeki iki evin aslına uygun olarak yeniden yapım çalışmasında son aşamaya gelindi.
 
Yıl sonuna kadar bitirilmesi planlanan iki evin de Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün hayatına ait vesikaların sergileneceği, yöreye ait tarihi misyonu yansıtan müze olarak kullanılması planlanıyor.
 
Türkiye ve yöre halkı için büyük önem taşıyan, hayata geçirilmesi konusunda yıllarca uğraş verilen projede ilk adım, Başbakan Erdoğan'ın talimatı doğrultusunda TİKA'nın harekete geçmesiyle atıldı.
 
Atatürk'ün aile evini koruma ve yenileme projesi, Makedonya Kültür Bakanlığı, TİKA ve Merkez Jupa Belediyesi arasında 23 Mart 2012'de ortak işbirliği protokolü imzalanmasıyla resmen başladı. Temelleri geçen Haziran ayında atılan iki evin yeniden yapımında kısa süre içerisinde büyük mesafe katedildi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com