Ata'nın mirası için eylem hazırlığı

Ata'nın mirası için eylem hazırlığı
Atatürk Orman Çiftliği'nin ABD'ye peşkeş çekilmesine karşı eyleme geçiliyor.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan, Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) topraklarının “hülle yoluyla” ABD Büyükelçiliğine satılacağını belirterek, “Atatürk Orman Çiftliği’nin yapılaşmaya açılmasıyla, on binlerce ağaç kesildi, AKP bunu hep yapıyor artık ‘dur’ demenin zamanı geldi” dedi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, geçtiğimiz hafta Atatürk Orman Çiftliği topraklarının “hülle yoluyla” ABD Büyükelçiliğine satışı için hükümet ile yapılan yazışmaları kamuoyunun bilgisine sunmuştu. Taksim direnişi ile birlikte yeniden gündeme gelen Atatürk Orman Çiftliği mücadelesi yeni bir ivme kazandı.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan ise konuyla ilgili olarak ABD Büyükelçiliği’nden açıklama beklediklerini belirtti. Hakkan, “ABD Büyükelçiliği sessiz kalıyor, TOKİ ile Çukurambar’daki AOÇ menşeili arazi üzerinde mutabakata varıp varmadıklarını açıklamalı. Derhal buradan vazgeçmelerini istiyoruz” dedi.

Hakan, Atatürk Orman Çiftliği’nin yapılaşmaya açılmasıyla on binlerce ağacın kesildiğini, AK Parti’nin bunu hep yaptığını ve artık “dur” demenin zamanının geldiğini söyledi.

BAŞKENT DAYANIŞMASI AOÇ EYLEMİ HAZIRLIĞINDA

Başkent Dayanışması Sekreteryasını yürüten Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan ise, “Başkent Dayanışması kurulurken Taksim Dayanışmasını örnek aldı. Ankara’da Atatürk Orman Çiftliği başta olmak üzere yaşanılabilir bir kent mücadelesi yürütüyoruz. Taksim herkese öğretiyor. Ankara’da Atatürk Orman Çiftliği topraklarında ağaç kesilerek inşa edilen Başbakanın Aksarayına ve yapılan yollara, kuruluş amacına uygun olmayan tahsislere karşı yönelik mücadelemiz devam ediyor.

En son sit derecesinin düşürülerek yapılaşmaya açılmasına yönelik açtığımız davada bilirkişi raporu lehimize geldi. Yargıyı da Taksim Gezi Parkında alınan yürütmeyi durdurma kararı hızında çalışmaya, ABD Büyükelçiliğini, kaynağı AOÇ toprağı olan kent parçasını satın almaktan vazgeçtiğini açıklamaya davet ediyoruz” dedi. Candan, 6 Haziran’da Başkent Dayanışması olarak ABD Büyükelçiliğine yürüyeceklerini belirterek, “Başkent Dayanışması Bileşenleri 6 Haziran’da ABD Büyükelçiliği’nde siyah giysilerle siyah çelenk bırakarak siyah eylem yapacak” dedi.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com