"Atatürk hafızalardan silinmek isteniyor"

"Atatürk hafızalardan silinmek isteniyor"
CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’e, okullar için hazırlanan yeni yönetmelik taslağını sordu...

CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’e, MEB Özel Eğitim Kurumları Genel Müdürlüğü’nce hazırlanan yönetmelik taslağını hatırlatarak, “Yapılması düşünülen bu değişikliklerle, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, gençlerin hafızalarından silinmesi mi amaçlanmaktadır” diye sordu.

CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, TBMM Başkanlığı’na, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Basında çıkan haberlerde MEB Özel Eğitim Kurumları Genel Müdürlüğü’nce hazırlanan yönetmelik taslağında pek çok tartışmalı düzenleme yer aldığını belirten Öztürk, şu soruları yöneltti:

“Basında yer alan haberler doğru mudur? Doğru ise; özel okulların amaçları arasında yer alan ‘Öğrencileri Atatürk inkılâp ve ilkelerine ve anayasada ifadesini bulan Atatürk milliyetçiliğine bağlı; Türk milletinin milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerini benimseyen, koruyan ve geliştiren; ailesini, vatanını, milletini seven ve daima yüceltmeye çalışan; insan haklarına ve anayasanın başlangıcındaki temel ilkelere dayanan demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı görev ve sorumluluklarını bilen ve bunları davranış haline getirmiş yurttaşlar olarak yetiştirmektir’ ifadesinin çıkarılmasının gerekçesi nedir?

Mevcut yönetmelikte özel ortaöğretim okullarında Atatürk köşesinin zeminden yüksekte olması, Atatürk büstü veya maskının konulması, Atatürk’ün fotoğrafı, Türk bayrağı, İstiklal Marşı ve Atatürk’ün Gençliğe Hitabe’sinin uygun biçimde asılması, madalyon, gravür, Atatürk’ün eğitimle ilgili sözlerine yer verilmesine ilişkin hükümler bulunurken, taslakta bu hükümlerin tamamı çıkarılmış olmasının gerekçeleri nelerdir?

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com