“Atatürk olmasa Erdoğan da olmazdı”

“Atatürk olmasa Erdoğan da olmazdı”
El Cezire tarafından yayımlanan makalede Türkiye geniş bir perspektifte değerlendirildi.

Ortadoğu uzmanı Dr. Larbi Sadıki imzasıyla yayımlanan makalede “Türkiye’nin yeni ve sağlam demokratik bir anayasaya ihtiyacı var” değerlendirmesi yapıldı.
 
Türkiye’nin halen “Arap Baharı” için bir model olmadığı yorumları yapılıyor.
 
El Cezire tarafından yayımlanan geniş bir makalede Türkiye’nin “bölgesel bir demokratikleşme modeli” olabilmesi için “yeni ve sağlam demokratik bir anayasaya ihtiyacının olduğu” savunulurken “Atatürk, Evren, Demirel veya Erbakan olmadan ne Özal ne de Erdoğan olurdu” savına da yer verildi.
 
El Cezire TV kanalının, İngiltere’deki Exeter Üniversitesi öğretim üyelerinden Ortadoğu uzmanı Dr. Larbi Sadıki imzasıyla yayımladığı makalede “Türkiye, neden Arap Baharı için model değil” tezi öne sürülürken “Türkiye’nin yeni ve sağlam demokratik bir anayasaya ihtiyacı var. Sadece o zaman bölgesel bir demokratikleşme modelinden söz edilebilir” denildi.
 
Larbi Sadıki, Türkiye’nin bugün “ekonomik muhteşemlik ve demokratik sağlamlık” yolunda bulunmasının “demokratikleşen diyalektik” çerçevesinde anlaşılması gereğini savunduğu makalesinde çok partili sisteme geçilmesinden sonra geçen 60 yıllık dönemdeki yaşananlara da vurgu yaptı.
 
Sadıki bu çerçevede, “Atatürk, Evren, Demirel veya Erbakan olmadan ne Özal ne de Erdoğan olurdu” görüşünü öne sürdü. Son dönemde Türkiye’de yaşanan gelişmelere de değinen Sadıki, Türkiye’de artık vatandaşlığın “kayda değer Kürt azınlığını” da kapsaması için “Daha derin bir çoğulculuğu temel alan yeni bir vizyonun” bulunduğunu kaydetti. Böylece “Adalet ve Kalkınma Partisi’nin, haleflerinin başarısız olduğu yerde başarılı olabileceği” görüşünün dile getirildiği makalede “Vatandaşlığı yeniden şekillendiren bu atölyenin nasıl ilerleyeceğini sadece zaman gösterecek” ifadelerine yer verdi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com