Atatürk Orman Çifliği'nde talana 'yeşil' kılıf

Atatürk Orman Çifliği'nde talana 'yeşil' kılıf
TBMM'nin Atatürk Orman Çifliği içindeki tarihi Tekel fabrikasının bahçesine yapacağı binanın ayrıntıları belli oldu.
AOÇ içinde Atatürk’ün direktifiyle tarımsal endüstriye örnek olması amacıyla kurulan, günümüzde müze değeri olan tarihi Tekel fabrikasının bahçesine, TBMM’nin Eğitim ve Kongre Merkezi’nin yapılması için harekete geçildi. TBMM Genel Sekreter Yardımcısı Haydar Çiftçi’nin açıklamalarına göre bölgedeki çam ağaçlarına dokunulmayacak, bina ihtiyaç duyulan enerjisini kendisi üretecek.
 
 
TBMM Çiftlikten vaz geçmiyor
 
Atatürk’ün tüm Türk halkına mirası olan AOÇ’de yer beğenme yarışına katılan TBMM, tarihi Tekel fabrikasının bahçesine Eğitim ve Kongre Merkezi yapmaktan vazgeçmiyor. Gezi Parkı protestolarının ardından ortamın durulmasını bekleyen ve uygulanacak projeyi fazlaca kamuoyunda gündeme getirmedi. Ancak, AOÇ’deki yeşil dokuya ve Atatürk’ün mirasına aykırı yapılacak binaya yönelik kamuoyunda oluşan tepkiyi gidermek için yeni bir yol izlenmeye başladığı anlaşıldı.Bu yaklaşım AA’nın TBMM Genel Sekreter Yardımcısı Haydar Çiftçi’ye dayandırdığı haberde ortaya çıktı. Çiftçi’nin, AOÇ’ye yapılacak tesislerin “yeşil bina” statüsünde olacağını, bölgedeki çam ağaçlarına dokunulmayacağını dile getirmesi dikkat çekti.
 
‘İhaleye çıkıyoruz’
 
Çiftçi, Sayıştay’ın, “kullanım amacı sona erdiği için AOÇ’ye devredilmeli” diye rapor hazıradığı ve müze değeri tartışmasız olan binalar ile kendilerinin hazırladığı projeye ilişkin, şu açıklamalarda bulundu:
 
“Bu alan, ekonomik ömrünü tamamlamış yemekhaneler, depo gibi yerler ile lojmanların olduğu bir yer. Burası ile ilgili projemizi hazırlıyoruz, bu ayın sonu itibariyle ihaleye çıkmayı hedefliyoruz.”.Yapılacak tesislerin ekonomik ve estetik olmasını istediklerini, binanın “geçmişle gelecek arasında olma anlayışını” benimsediklerini savunan Çiftçi, spor tesisleri ve yürüyüş alanları da yapılacağını söyledi. Çiftçi, bölgede bulunan “güzel çam ağaçlarına” hiç dokunulmayacağını ve yeni ağaçlar dikileceğini, tesislerin yeşil alan üzerine değil, yıkılacak binaların yerine yapılacağını anlattı. Çiftçi şöyle konuştu:
 
“Güneş ışığından maksimum şekilde faydalanacağız. Bina, enerjisini kendisi üretecek ve kullanacak. Kamuda yeşil bina statüsünde ilk bina olacak. Artık dünya güneş enerjisine ve enerjisini kendi üreten binalara yöneliyor. Bina bittiğinde yeşil doku ile uyumlu olacak.”
 
Çiftçi, binanın tamamının 2015’te bitirileceğini, tesisler içinde yer alacak ve daha çok yabancı konukların ağırlanacağı Başkanlık Konutu’nun 23 Nisan 2014’te tamamlamayı hedeflediklerini kaydetti.Binanın temsil ağırlıklı bir yer olacağını belirten Çiftçi, “Mevcut bina bu ihtiyacı karşılamıyordu, ekonomik ömrünü tamamlamıştı ve tadilatla bibr şey yapmak mümkün değildi” görüşünü savundu. (SBK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com