''Atatürkçüğü anlatan bir ders uzaktan olmaz''

''Atatürkçüğü anlatan bir ders uzaktan olmaz''
İnkılap Tarihi Enstitü Müdürü Prof. Dr. Temuçin Faik Ertan: DTCF'de uzaktan 'İnkılab'a karşıyız

Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi'nde Türk Dili ve İngilizce derslerinin uzaktan eğitime dönüştürülmesinin ardından İnkılap Tarihi bölümünün de uzaktan eğitime dönüştürüleceği endişeleri doğdu. Türk İnkılap Tarihi Enstitü Müdürü Prof. Dr. Temuçin Faik Ertan ve Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuz bu dönüşüme neden karşı çıktıklarını anlattı.

Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi'nde Türk Dili ve İngilizce derslerinin uzaktan eğitime dönüştürülmesi uygulaması başladı. Bu uygulamanın ardından İnkılap Tarihi derslerinin de uzaktan eğitime dönüşeceği iddialarına Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü değişikliğe karşı net duruş sergiledi. Aydınlık'ın sorularını yanıtlayan Türk İnkılap Tarihi Enstitü Müdürü Prof. Dr. Temuçin Faik Ertan şunları söyledi:

"Biz Türk İnkılap Tarihi Enstitü olarak bu bölümün örgün bir şekilde verilmesini savunduk. Senatonun gündemine bile gelmedi. Türk İnkılap Tarihi Enstitü birimi olarak bu dersin uzaktan verilmesine karşıyız dedik. Bizim görüşümüzde bu dersin örgün bir şekilde öğrenci ile birere bir işlenmesi. Biz bunu uzaktan eğitimden vermeyeceğiz dedik. Ve vermedik. Atatürk İlke ve İnkılap Tarihi dersi gibi Türkiye'nin sorunlarını tartışan, modernleşmeyi, Atatürkçülüğü anlatan bir ders uzaktan olmaz."

UZAKTAN DERS SULANDIRIR

Ankara Üniversitesi Türk İnkılap Tarihi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuz Aytepe de, itirazlarını şöyle dile getirdi: "Bu ders uzaktan yürütülecek bir ders değil, birebir öğrenciyle yüz yüze işlenmesi gerekir. Çünkü tarihin amacı bugünü anlayabilmektir. Atatürk'ü ve yaptıklarını bugünle kıyaslayabilmektir. Uzaktan eğitimle ders çok sulanacaktır. Amacından sapacaktır" dedi. (LAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com