'Atatürk'e karşı olmak hainliktir'

'Atatürk'e karşı olmak hainliktir'
Kemal Kılıçdaroğlu, Aysever'in sunduğu Aykırı Sorular programına konuk oldu.

İşte Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satırbaşları

“SAYGINLIĞIMIZ KALMADI”

“Devlet gerçeklikle yönetilir. Ortadoğudaki çatışmanın parçası olmamalıyız. Gazze olayında neden Mısır’ın hakemliğine başvuruldu? Filistin niye Türkiye’yi istemedi? Türkiye’nin artık dünyada ve ortadoğuda güvenilirliği yok. Saygınlığımız kalmadı. Bu kadar gazetecinin içerde olduğu ülkede hangi demokratik ülkenin başbakanının saygınlığı kalır.

“GAYRİMEŞRU BÜTÇE”

Başbakan kalkıyor demokrasiden şikayet ediyor. ‘Önümüze güçler ayrılığı çıkıyor, engel’ diyor. Böyle bir dil sürçmesi olamaz. Parlamentoda CHP’den, ayak bağı olarak da yargıdan şikayet ediyor. Bir bütçe ilk kez Cumhuriyet tarihinde gayrimeşru oluyor. Medyadan ses yok. Sayıştay bütçe raporlarını parlamentoya göndermedi. Bu cumhuriyet tarihinde ilk kez oldu.

“ANLAYACAĞI DİL BU”

Sert söylem eleştirilerinde insanlar haklılar. Zaman zaman sertleşiyorum. Bir başka tabanımız daha var ‘neden daha sert yapmıyorsunuz’ diyor. Onu dengelemeye çalışıyorum. Ben Tayyip Erdoğan’ın konuştuğu üslupla konuşmamaya gayret ettim. Ama onun anlayacağı dille ona yanıt verdim. Onun anlayacağı dil o. Sakin bir üslup olunca anlamıyor. O üslubu kullandı diye kimse başbakanı eleştirmedi ben kullandım diye tepki verdiler. Üslubu belirlemesi gereken başbakandır.

“ERDOĞAN GİBİ YAPAMAM”

Biz başbakan gibi gündem oluşturmayız. Eğer ben çıkıp, bir gün elime ip alıp ‘Apo’yu idam edeceğim’ deyip de sonra da gidip Apo ile İmralı’da görüşsem… Ben bunu yapamam. İdam edeceğiz diyen Tayyip Erdoğan’dı. Bunu doğru da bulmam tabanımız da kabul etmez. ‘AKP’nin gündemine takıldık’ diyorlar neyine takıldık. Ortada bir olay varsa biz de görüşlerimizi bildiririz. Biz çok gündem belirledik.

“ÜÇÜ DE BEŞİ DE İŞSİZ”

Başbakan çıtayı arttırmış 3 çocuğu 4 çocuk yapmış. Üçü de işsiz beşi de işsiz. Koskoca Türk-iş bile derdini anlatmak için gazetelere ilan vermek zorunda kalıyor. Hangi çağda, hangi demokraside yaşıyoruz.

“VATAN HAİNLİĞİ”

Atatürk’e karşı çıkmak vatan hainliğidir. Ben böyle biliyorum. Böyle öğrendim, böyle okudum. Her insanın eleştirilecek yönleri olur. Benim düşüncelerim çok açık ve nettir. Bu ülke için Atatürk bütün mal varlığını bu ülkeye bağışlamıştır. Bu benim yıllardır söylediğim. ‘Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir’ diyen kişidir.

“TUZU KURULAR FARKLI ANLATIYOR”

Bunu savunmayan kişinin bu topraklarda yaşamaması lazım. Atatürk’ü farklı gözlerle anlatabilirler. Ben Atatürk’ü, Kenan Evren gibi anlamıyorum altını çizeyim. Onlar bu ülkeyi Atatürk’ten soğuttular. Bazı tuzu kurular Atatürk neden demokrasiye geçmedi diyor. O zamanlarda okuma yazma oranı yüzde 3… Sandıkta oy kullanmaya gidebilecek okuma yazma bilen insan yok.

“FATİH GÖRSE AĞLAR”

Fatih Sultan Mehmet bugünkü İstanbul’u görse gözyaşlarını tutamazdı. Tarih ranta teslim edilemez. İstanbul bir kültür mirasıdır. Ya çağdaş, uygar bir tent ya da ‘ben buna layığım böyle olsun’ diyecegiz. İstanbul adayları ve diğerleri için kamuyou yoklaması yapacağız, örgüte soracağız.

“GÖRÜŞMEDİK DEMESİN”

Başbakan ‘İmralı ile biz görüşmedik, devlet görüştü’ demesin. O zaman ‘biz duble yollar yaptık’ da demesin. Kim yaptı? O zaman onları da devlet yaptı.”(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com