Atatürk'ün evinde skandal!

Atatürk'ün evinde skandal!
AKP Atatürk'ün evini mahvetti!
AKP döneminde Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ulu önder Atatürk'e ait ne varsa tahrip ediliyor. Bu tahriplerden Atatürk'ün doğup büyüdüğü Selanik'deki evde nasibini aldı. AKP döneminde restorasyona alınan evin son hali görenleri hayretlere düşürdü.
 
Bu olay dünya çapında yayın yapan BBC'de geniş yer buldu. Gazeteci Stelyo Berberakis Atatürk'ün evindeki durumu şu sözlerle açıklıyor: "Kentsel dönüşüm mantığını anımsatırcasına, yeni badana yapıldığı hemen hissedilen duvarlara yerleştirilmiş ve ışıklandırılmış pleksiglas vitrinlerin arkasında, irili ufaklı Atatürk fotoğraflarıyla, yanlarındaki Türkçe, İngilizce ve Yunanca açıklamalar, adeta bir fotoğraf sergisini geziyormuş izlenimini bırakıyor. Evin girişine yerleştirilen makette ise Atatürk’ün eski evi görülebiliyor. Yani, rivayete göre doğduğu oda, yattığı yatak ve özel eşyası, minyatür cisimlerle, adeta bir oyuncak evi andıran maketin içinde yer alıyor."
 
AKP'ye göre Atatürk'ün Selanik'deki evinde sergilenen eşyaları gerçek değilmiş. Bizler 80 yıldır orayı da boşuna ziyaret etmişiz.
 
"Yetkililer, Atatürk’ün eski evindeki eşyasının, “Ankara, Samsun ve İznik’teki müzelere dağıtıldığını" söylüyor. Gerekçe olarak da "Eski evdeki eşyanın aslında Atatürk’e ait olmayıp, Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra bu eve yerleşen bir Yunan ailesine ait olmasını" gösteriyorlar. Peki o zaman niçin bugüne kadar, yani 80 yıldan bu yana, bu eşyanın Atatürk ve ailesine ait olduğu söyleniyordu? Özel eşyası da mı başkalarına aitti? Yetkililer, “En azından özel giysileri Selanik’e iade edilecek mi?” sorusunu ise, "İnşallah" diyerek yanıtsız bırakmayı tercih ediyor." (BCE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com