Atatürk'ün Kütahya'ya gelişinin 86.yılı

Atatürk'ün Kütahya'ya gelişinin 86.yılı
Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Kütahya'ya gelişinin 86. yıl dönümü törenle kutlandı.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Kütahya'ya gelişinin 86. yıl dönümü törenle kutlandı.
Zafer Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na Vali Şükrü Kocatepe, İl Garnizon ve Hava Er Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Sami Fındıkoğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Nejat Özturan, Cumhuriyet Başsavcısı Cemil Kuyu, Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Rektörü Prof. Dr. Güner Önce ve Baro Başkanı Sabit Özdoğlar tarafından çelenk konuldu.
Buradaki tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla sona erdi.
Daha sonra Belediye Kültür Sarayı'nda Kütahya Lisesi'nce hazırlanan program sunuldu.
Okul müdür vekili Uğur Mehmet Yücel, burada yaptığı konuşmada, Atatürk'ün Kütahya'yı ilk ziyaretinin Kurtuluş Savaşı sürerken 6 Ağustos 1920 tarihinde gerçekleştiğini bildirdi.
Daha sonra 24 Mart 1923'te eşi Latife Hanım'la kente gelen Atatürk'ün istasyondan eski Hükümet Konağı'na yürüdüğünü ve şimdiki Kütahya Lisesi binasında öğretmenlere hitap ettiğini belirten Yücel, diğer ziyaretlerin 30 Ağustos 1924 ve 23 Ocak 1933'te yapıldığını kaydetti.
Yücel, ''Ülkemiz böylesi bir kahramanın ulusu olmanın onurunu yaşamaktadır. Her alanda onun ilkeleri, yurdun her köşesinde onun eserleri vardır. Bu kahraman millet, Ata'sını hiçbir zaman unutmayacaktır. Onun gösterdiği muasır medeniyet seviyesine ulaşmak için dün olduğu gibi bugün ve yarın da elinden gelen mücadeleyi mutlaka gösterecektir'' dedi.
Mustafa Kemal Atatürk'ün Kütahya Lisesi'nde görevli öğretmenlere hitaben yaptığı konuşmanın metninin bu okulda görevli öğretmen Mehmet Ali Tiftik tarafından okunduğu etkinlikte lise öğrencileri oratoryo sahneledi.
Etkinlik, günün anısına düzenlenen Atatürk Koşusu'nda dereceye giren lise öğrencilerine ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.
Programı izleyen yetkililer, Belediye Kültür Sarayı'nın girişinde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce düzenlenen ''Atatürk Fotoğrafları'' sergisini gezdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com