“Atatürk’ün mirasını parçalıyorlar”

“Atatürk’ün mirasını parçalıyorlar”
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Atatürk Orman Çiftliği’ne vekiller için yapılması planlanan merkeze karşı çıkıyor...

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, TBMM Kültür Kongre Merkezinin AOÇ'de yapılması planlanan alanında bulunan Bira fabrikası ve kompleksi rapor hazırlayarak Koruma Kuruluna başvuru yaptı.
 
Başvuru ile ilgili açıklamada bulunan Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan, yapılan Atatürk Orman Çiftliğinde yürütülen talan politikasına karşı hem hukuksal hem de eylemli olarak yürüttükleri mücadelede her yolu denediklerini, TBMM Kültür Kongre Merkezi yapılması düşünülen alanda bulunan Bira fabrikası ve kompleksinin çok özel bir alan ve yapı bütünlüğü içerisinde olduğunu, alan içerisinde Bira fabrikası, Bira Fabrikası Hamamı, Memur ve İşçi Konutları, Ülkü Evi, Lokanta ve Hububat Silosu bulunduğunu, Hububat Silosunun tescilli olduğunu ifade ederek, alanda bulunan yapıların korunması için rapor hazırladıklarını ve Koruma Kuruluna Başvuru yaptıklarını söyledi.
 
Candan, 1934 yılında Ankara'da, Atatürk Orman Çiftliği'nde de yeni bir bira fabrikası kurumasına karar verildiğini, fabrikanın çevresiyle birlikte ele alınarak planlanması görevinin Ankara'nın plancısı Hermann Jansen'e verildiğini, Jansen planlarında bira fabrikası, yönetim birimleri, memur-işçi konutlarının bir bütün olarak planlandığını anlattı. Avusturyalı mimar Ernest Egli'nin, hazırlanan Jansen planlarının konutlarında değişiklik yaptığını, bu değişiklik ile birlikte Egli ve Jansen işbirliğinde hazırlanan planlarla bira fabrikası, memur- işçi konutları, hamam ve lokantanın projeleri 1937 yılında hazırlanarak uygulandığını kaydeden Candan, bu alanda Bira Fabrikasının yıkılarak, milletvekillerine sosyal tesis yapılmasına karşı çıktıklarını ifade etti.
 
“PARÇALAMA VE YOK ETME YAKLAŞIMI”
 

Bu nedenle Alanın ve yapıların tescillenmesi için Koruma kuruluna başvurduklarını söyleyen Candan, ayrıca Avusturya Büyükelçiliği, Alman Kültür Merkezi ve milletvekilleri ile de ilişkiye geçtiklerini ifade ederek bu yapılarla ilgili geniş çaplı bir kampanyanın ilk adımları olduğunu belirtti. Hükümetin Atatürk Orman Çiftliği'ne yönelik parçalama ve yok etme yaklaşımının ideolojik olduğunu söyleyen Candan, Atatürk Orman Çiftliğinin, üretim ilişkileri insan ve mekan ilişkilenmesi açısında dünyada özel bir örnek alan olduğunu, bu açıdan da Kültürel Peyzaj alanı olması için UNESCO'ya başvurulmasını istediklerini ancak bakanlığın bilimsel olmayan genel geçer söylemlerle bu süreci reddederek engellemeye çalıştığını söyledi.
 
“HER YOLU DENEYECEĞİZ”
 
Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan da yapıların yıkılmaması ve AOÇ'deki talanın durması için milletvekilleri ile yaptıkları görüşmeler sonucunda, 110 milletvekilin imzasıyla bu alanda TBMM Kültür Kongre Merkezi yapılmasını istemediklerini ifade eden bir dilekçeyi hazırlayarak milletvekillerine ulaştırdıklarını, imzaların geçen hafta Meclis Başkanına teslim edildiğini ifade etti. Hakkan, Atatürk Orman Çiftliği'ndeki bu talanın durdurulması için her yolu deneyeceklerini söyledi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com