Atatürk'ün mirasları çürüyor

Atatürk'ün mirasları çürüyor
Erzurum'da 1919'da bağımsızlık kararının alındığı tarihi bina çürüyor... Gören yok...
Atatürk'ün 23 Temmuz 1919'da toplanıp "Vatan bütündür bölünemez" kararını aldığı Erzurum Kongre Binası kaderine terk edildi. Bina harabeye döndü.Her yeri örümcek ağlarıyla kaplı.
 
Binanın sıvaları dökülüyor. Camları kırık. 2 yıl önce restorasyon için sözleşme imzalandı. Ancak bütçesi onaylanamadığı için tadilat bir türlü başlamadı.
 
CHP'LİLER ÇARE OLDU
 
Milli Mücadele yıllarında, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının "Milli sınırlar içinde vatan bölünmez bir bütündür, parçalanamaz" kararına imza attığı Erzurum'daki Kongre Binası çürümeye terk edildi.

Bu yürekleri dağlayan tarih umursamazlığını ise CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur yerinde tespit etti.
 
Ulu Önder Kemal Atatürk önderliğinde 23 Temmuz 1919'da yapılan Erzurum Kongresi'nin ev sahibi olan binanın bakımsızlığını gören Melda Onur, konuyu Meclis'e taşıyacağını söyledi.
 
ONAY BEKLENİYOR
 
Erzurum İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Selami Altınok, restorasyon projesi için bir firma ile 21 Ekim 2010 tarihinde sözleşme imzaladığını kaydetti. Altınoku, projenin Şubat 2012'de firma tarafından teslim edildiğini, mayıs ayında da Milli Saraylar Bilim ve Değerlendirme Kurulu'nun onayına sunulduğunu, ardından gerekli bütçe ödeneği TBMM'nin karşılayacağı bilgisini verdi. Bina şimdi TBMM'nin onayını bekliyor. (SNK)

Sözcü
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com