Atatürk'ün teknelerinin maketleri Anıtkabir'de sergilenecek

Atatürkün teknelerinin maketleri Anıtkabirde sergilenecek
Atatürk'ün deniz sevgisinden etkilenen emekli profesör Unan, büyük önderin kullandığı 17 teknenin maketini yaparak, Anıtkabir'e hibe etti

ANKARA (AA) - MERVE YILDIZALP - Atatürk'ün deniz sevgisinden etkilenen profesör, emekli olduktan sonra büyük önderin kullandığı teknelerin maketlerini yaptı. Emekli profesör, Savarona'dan Florya Kayığına kadar 17 parçanın bulunduğu koleksiyonu sergilenmesi için Anıtkarbir'e bağışladı.

Emekli Maden Mühendisi ve Minerolog Prof. Dr. Coşkun Unan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, emekli olduktan sonra tekne modelleri yapmaya başladığını belirtti.

Atatürk'ün deniz sevgisinden etkilenerek onun kullandığı teknelerin modellerini yapmaya karar verdiğini ifade eden Unan, "Büyük önderin deniz sevgisini ve onun denizcilikle ilgili bağlarını düşünerek, Atatürk'ün kullandığı, Çanakkale'de Kurtuluş Savaşlarında hizmet veren, Atatürk'ün naaşını taşıyan tekneleri yapmaya karar verdim. Bu arada, çalışmama  Atatürk'e Kurtuluş Savaşında keşif görevi yapan bir uçağı da ekledim" diye konuştu. 

On yıla yakın süren çalışmaların ardından Atatürk'ün Tekneleri Koleksiyonu'nu hazırladığını dile getiren Unan, "Atatürk'ün teknelerinin tümü ilk kez bu koleksiyonla ele alındı" dedi.

Koleksiyonunun Anıtkabir'de sergilenmesini çok istediğini, bunun için Anıtkabir Komutanlığı yetkilileriyle görüştüğünü aktaran Unan, olumlu yanıt aldığını söyledi.

"Tekne modellerimin Anıtkabir'de sergilenmesi en büyük hayalimdi" diyen Unan, hayalini gerçekleştirmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Koleksiyonu Anıtkabir'e hibe ettiğini, bununla ilgili tören de düzenleneceğini ifade eden Unan, tekne modellerini, "Atatürk'ten geriye kalan hatıralar" olarak nitelendirerek herkesi bu sergiyi görmeye davet etti.

Koleksiyonda Florya Kayığı, İnebolu Kayığı, Sarı Zeybek, Yavuz Zırhlısı, Muavveneti Milliye, Ertuğrul Yatı, Marmara kayığı, Savarona, Acar Motoru, Yalova Kayığı, Boğaz Olta Sandalı sergilenecek tekne modelleri arasında yer alıyor.

Modeller arasında yapımı bir sene süren Yavuz Zırhlısı ve Savarona ise dikkat çekiyor. 

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com