Atıcı, ÖSYM hataları için komisyon istedi

Atıcı, ÖSYM hataları için komisyon istedi
CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, "ÖSYM tarafından yapılan yanlışların ve hataların nedenleriyle birlikte tespit edilmesi, bunların önlenmesine yönelik politikaların oluşturulması" için Meclis'te araştırma komisyonu kurulmasını istedi.
CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı ve arkadaşları tarafından TBMM Başkanlığı'na sunulan önergede, ÖSYM için Meclis'te araştırma açılması talep edildi.
 
Önergede, "Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin (ÖSYM) yapmış olduğu her sınavın skandalla sonuçlanması, bu konuda siyasi irade tarafından bugüne kadar bir önlem alınmaması milyonlarca insanının geleceğini ve kariyerini olumsuz yönde etkilemeye devam etmektedir. ÖSYM tarafından yapılan yanlışların ve hataların nedenleriyle birlikte tespit edilmesi, bunların önlenmesine yönelik politikaların oluşturulması ve kurumun yeniden güvenilirliğinin sağlanması amacıyla Meclis Araştırması açılmasını teklif ederiz" denildi.

Önergenin gerekçesinde şu ifadeler yer aldı:
 
"Özellikle son iki yıl içinde Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda (KPSS) kopya, Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS) şifreli ve hatalı soru kitapçığı basma gibi ardı arkası kesilmeyen skandallar, ÖSYM'nin profesyonelliğinin ve yaptığı sınavların gizlilik, eşitlik, adalet gibi prensiplere ne kadar uyduğunun sorgulanmasına neden olmuştur. Sonuç olarak, Türkiye'de milyonlarca insanımızın kariyerini, gençlerimizin geleceğini ilgilendiren sınavların bundan sonra ÖSYM tarafından yapılıp yapılamayacağının belirlenmesi, bugüne kadar yapılan hataların nedenlerinin tespit edilmesi, bunlara yönelik çözüm yollarının ve politikaların şimdiden oluşturulması amacıyla bir araştırma komisyonunun kurulması kaçınılmazdır." (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com