Atık havuzlardan gümüş üretilecek

Atık havuzlardan gümüş üretilecek
Kütahya'nın Tavşanlı İlçesine bağlı, Dulkadir Köyü yakınlarındaki Eti Gümüş tesislerinin 4 havuzu çamurla dolduğu ve artık fonksiyonunu yitirdiği gerekçesiyle, Kütahya Valiliği İl Çevre Kurulu tarafından kapatılmış ve bu güne kadar böylesine önem

İHSAN TUNÇOĞLU AKİS HABER MERKEZİ
Kütahya'nın Tavşanlı İlçesine bağlı, Dulkadir Köyü yakınlarındaki Eti Gümüş tesislerinin 4 havuzu çamurla dolduğu ve artık fonksiyonunu yitirdiği gerekçesiyle, Kütahya Valiliği İl Çevre Kurulu tarafından kapatılmış ve bu güne kadar böylesine önemli bir konuda duyarlı davranmadığı gerekçesiyle şirkete 500 bin TL daha ceza verilmişti. Böylece Temmuz ayında, Dulkadir Köyüne siyanürlü su pompalanması olayından sonra verilen 4,5 milyon TL ceza ile birlikte toplam ceza 5 milyon TL ye ulaşmış ve Türkiye'de rekor çevre cezası olarak nitelendirilmişti.
Kütahya Valisi Kenan Çiftçi başkanlığında toplanan İl Çevre Kurulu kararına göre; Şirket kapatılan 4 havuzda biriken milyonlarca m3 çamura atılan siyanürlü gümüş çözeltisinin tekrar üretime alınabilmesi için özel bir proje yapması gerekiyor
İl Çevre Kurulundan edindiğimiz bilgilere göre, yapılacak bu özel proje ile çevreye zarar vermeden, çamurların fabrikaya tekrar transferi ve gümüş üretiminin gerçekleşmesi için nasıl bir yöntem uygulanacağı projede açık ve net bir şekilde yer alacak ve projenin bakanlık tarafından onaylanmasından sonra üretim başlayacak.
İl Çevre Kurulundan ismini vermek istemeyen bir yetkili, konuya ilişkin olarak şu görüşlere yer verdi. “ 4 Havuzda 24 yıldan bu yana milyonlarca m3 siyanürlü çamur birikmiştir. Yapılan analizlerde, bu çamur içinde % 50 oranında gümüş bulunduğu tahmin edilmektedir. Eski teknolojilerle havuzlara geçen bu gümüşün yeniden kazanılması ve Fabrikada yeniden işlenmesi için çalışmalar başlatılmıştır. Buna göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığına detaylı bir fizibilite raporu sunulacak. Bu projede çamurun çevreye zarar vermeden tekrar üretime alınması ve daha sonra tekrar atık su havuzlarına nasıl atılacağı projede yer alacaktır. Proje Bakanlık tarafından onaylandıktan sonra üretim işlemleri başlatılacak. Ancak kapatılan 4 havuz bundan sonra kesinlikle tekrar kullanıma açılmayacak ve buna izin verilmeyecektir. Zira yeniden kullanıma açılması halinde 4 havuzun da çökme riski olup, tam bir felakete yol açması söz konusudur” denildi.
ETİ GÜMÜŞ A.Ş. SİYANÜRDEN ALDIĞI REKOR CEZAYI SİYANÜRLÜ ÇAMURDAN KAZANACAĞI PARA İLE KARŞILAYACAK
Kütahya Valiliği İl Çevre Kurulu kararı ile toplam 5 milyon TL rekor cezayı, siyanür gümüş çözeltisinden kazanacağı para ile karşılama imkanı doğan Eti Gümüş A.Ş. hakkında ismini açıklamak istemeyen bir yetkili şu yorumda bulundu: “ şirket bir yandan şanssızlık içinde cezalar alırken bir yandan da şansı nedeniyle cezaya sebep olan siyanürlü çamurdaki kalan gümüşlerden kazanacağı para ile cezaları ödeme imkanı doğdu. Buna tasavvufta 'kahır içinde lütuf' denir” Şeklinde görüş belirtti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com