Atık piller özel kutularda toplanacak

Atık piller özel kutularda toplanacak
Emet ilçesinde, ilköğretim okulu öğrencilerinin başlattığı kampanya kapsamında atık piller özel kutularda toplanacak.


Kaymakam Mehmet Fatih Geyim, kampanyanın başlaması dolayısıyla Ashaboğlu İlköğretim Okulundan bir grup öğrenciyi kabulünde, teknolojik gelişmelerin yararı kadar zararları da bulunabileceğini bildirdi. Dünyada hızlı bir küresel ısınma süreci yaşandığını anımsatan Geyim, doğaya gelişi güzel bırakılan kullanılmış pil ve buna benzer atıkların yaşamı önemli boyutta etkilediğini belirterek, ''Yeni nesillere temiz bir dünya bırakmak istiyorsak bu tür kampanyalara katılmalıyız'' dedi.
Okulun rehber öğretmeni Deniz Macit de atık pillerin çöp olarak değerlendirilmemesi gerektiğini söyledi. Doğaya atılan bir kalem pilin 4 metrekare toprağı kirletip üretim yapılamaz duruma getirdiğine işaret eden Macit, şöyle konuştu:
''Pilin içeriğinde bulunan cıva, kadmiyum ve kurşun, kanser, gelişim bozuklukları, akciğer, beyin iltihabı, zeka geriliği ve kısırlık yapmaktadır. Okul olarak çevremize zarar veren bu pillerin toplanması ve çevremizde bugün bize, yarın gelecek nesillere temiz bir dünya bırakmak için kampanyayı başlattık. Her yaştaki insanların bize katkıda bulunmasını istiyoruz.''
Kampanyanın duyurulması için hazırlanan broşürlerin, öğrenciler tarafından iş yerlerinin camlarına asılıp vatandaşlara dağıtılacağı kaydedildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com