Atık su barajı davası görüldü

Atık su barajı davası görüldü
Kütahya'da siyanürlü atık su barajındaki çökmeyle ilgili olarak olayda sorumlulukları bulunduğu iddia edilen Eti Gümüş AŞ'nin iki yöneticisinin yargılandığı davada, tesislerde keşif yapılmasına karar verildi.

Kütahya'da, geçen yıl siyanürlü atık su barajındaki setin kısmen çökmesi olayında sorumlulukları bulunduğu iddia edilen Eti Gümüş AŞ'nin iki yöneticisinin yargılanmasına devam edildi.

Kütahya 1. Sulh Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, tutuksuz sanık eski Eti Gümüş AŞ Üretim Müdürü Orkun Elgin ile çeşitli oda, baro, dernek ve sendikaların temsilcileri hazır bulundu. Diğer tutuksuz sanık şirketin Genel Müdürü Ergün Kılıç ise duruşmaya katılmadı.

Avukat Meral Top, Eti Gümüş AŞ tesisleri yakınındaki Dulkadir Köyü tüzel kişiliği adına davaya katılma talebinde bulundu. Bu talep, mahkeme tarafından reddedildi.

Çevre köylerden birinde yaşarken olaydan sonra köyünü terk etmek zorunda kaldığını ileri süren Mehmet Turan'ın dava ve duruşmalara katılma talebi ise suçtan zarar görme ihtimali bulunduğundan kabul edildi.

Savunmasını yapan Elgin, şirketteki organizasyon ile uygulama arasında farklılıklar bulunduğunu iddia ederek, diğer tututksuz sanığı suçladı.

Kılıç'ın avukatı Emel Karagöz ise Elgin'in iddiasını kabul etmediklerini belirterek, keşif yapılmasını talep etti.

Hakim Alper Mollaoğlu, kimya, inşaat ve çevre mühendislerinden oluşacak bilirkişi heyetinin tesislerde keşif yapmasına karar vererek duruşmayı erteledi.

Olay nasıl oldu?

Kütahya
merkeze 35 kilometre uzaklıktaki Gümüş köyü yakınında, 7 Mayıs 2011'de, Eti Gümüş AŞ'ye ait siyanürlü atık su havuzundaki 4 setten birinde kısmi çökme meydana gelmesi sonucu üretim durdurulmuştu.

Olaydan yaklaşık 1,5 ay sonra, yapımı tamamlanan yeni havuzun faaliyete geçirilmesiyle suyun bir bölümü buraya nakledilmiş ve üretime yeniden başlanmıştı. DİSK'e bağlı Türkiye Devrimci Maden Arama ve İşletme İşçileri Sendikası ile KESK'e bağlı bazı sendikalar, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) bünyesindeki bazı odalar, İzmir Barosu ve çeşitli dernekler tarafından işletmenin iki yöneticisi hakkında olayda sorumlulukları bulunduğu iddiasıyla dava açılmıştı. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com