Atık sular artık Eber gölü ve Akarçay'a akıtılmayacak

Atık sular artık Eber gölü ve Akarçay'a akıtılmayacak
Afyonkarahisar Atıksu Arıtma Tesisi Kurma ve İşletme Birliği’nin aldığı karar ile dezenfekte ünitesi kurulacak.

Tesis sayesinde Atıksu Arıtma Tesisi'nde arıtılan günlük 45 bin metreküp suyun, tarımsal sulamada kullanılabilmesi için Avrupa Birliği'nden alınan fonla hayata geçirilecek tesisin ihalesinin ve yer teslimi yapılırken, inşaatına kısa sürede başlanacağı bildirildi.

Afyonkarahisar Atıksu Arıtma Tesisi Kurma ve İşletme Birliği’nin Afyonkarahisar Belediyesi Meclis Salonunda gerçekleştirilen toplantısında birlik adına önemli kararlara imza atıldı.
 
2013 yılında faaliyete geçecek olan dezenfekte ünitesi çıkış sularının, sulama birliklerine ve üçüncü kişilere satışı için bütçe içi işletme kurulması oy birliği ile kabul edildi.

Dezenfekte ünitesi sayesinde Atıksu Arıtma Tesisi'nde arıtılan günlük 45 bin metreküp su, tarımsal sulamada kullanılabilecek.

Avrupa Birliği'nden alınan fonla hayata geçirilecek tesisin ihalesi ve yer teslimi yapılırken, inşaatına kısa sürede başlanacak. 750 bin Euro'ya mâl olacak dezenfekte ünitesi sayesinde 5 bin dekar arazinin sulanması planlanıyor. Atıksu Arıtma Tesisi'nde arıtılan günlük 45 bin metreküp suyun Eber ve Akarçay'a verildiğini hatırlatan Başkan Burhanettin Çoban, arıtılan bu suyun tarımsal sulamaya uygun olduğunu ifade etti. Kurulacak dezenfekte ünitesinin tamamen Avrupa Birliği fonları tarafından karşılanacağını belirten Başkan Burhanettin Çoban, projenin hayata geçmesi konusunda Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun büyük katkıları olduğunu söyledi.

“BİZİM SULARIMIZ TAMAMEN GÜVENLİDİR”

Tesisin 2013 yılı Nisan ya da Mayıs ayında faaliyete geçeceğini bildiren Başkan Çoban, "Arıtma Tesisimizden çıkan nihai sular tekrar dezenfekte ünitesine gelecek orada bir takım formüllerle işlenecek ve günlük 45 bin metreküp su, tarımsal sulamada kullanılacak. Bu sayede hem verim artacak, hem de birliğimiz para kazanacak" dedi. Bu arazideki şu anki mevcut sulama durumunun yer altı kuyuları ile yapıldığını söyleyen Başkan Burhanettin Çoban, "Bu sulardaki tuzluluk oranı yüksek olduğundan dolayı yetiştirilen ürünlere zarar vermektedir. Uzun vadeli olarak da tarımsal toprağı yok etmektedir. Bizim sularımız tamamen güvenlidir. Bu uygulamayı Türkiye'de ilk kez Afyonkarahisar'da yapmanın mutluğu içerisindeyiz " diye konuştu. (VİK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com