Atina'da kritik gün

Atina'da kritik gün
Atina'da kritik kemer sıkma paketi oylaması öncesinde protestolar büyüdü. Komünistler son kaleyi de işgal etti.

Tarihte ülkenin son kalesi olan 3 bin yıllık Akropolis'i işgal eden Komünist Parti üyeleri, 'Kahrolsun Avrupa'nın monopol diktatörlüğü' pankartları astı.

Komünistler Akropolis'i işgal etti

Yunanistan'da, hükümetin yeni yardım karşılığında almayı kararlaştırdığı sert tedbirler içeren yeni ekonomik kalkınma programıyla ilgili bugün Parlamento'da yapılacak oylama öncesinde protestolar büyüdü. Hükümetin AB ve IMF'den yeni yardım paketi almak için uygulamak istediği kemer sıkma politikalarına itiraz eden işçi ve memur sendikaları dün de protesto gösterileri düzenledi. En ilgi çekici protesto ise tarihte Yunanistan'ın son kalesi sayılan 3 bin yaşındaki Akropolis'te yapıldı. Bir grup gösterici, ülkenin sembolü olan tarihi Akropolis'i işgal etti. Yunanistan Komünist Partisi'ne bağlı Mücadeleci İşçi Cephesi PAME üyesi göstericiler Akropolis'in çevresindeki demir parmaklıkları aşarak, Parthenona tapınağının önüne Yunanca ve İngilizce "Kahrolsun Avrupa'nın monopol diktatörlüğü" yazılı iki büyük pano astı.
Bugün oylanacak. (NSK)

Yunanistan'da, hükümetin 130 milyar euroluk yeni yardım karşılığında almayı kararlaştırdığı tedbirler içeren yeni ekonomik programla ilgili yasa tasarısı Bakanlar Kurulu'nda kabul edilerek Parlamentoya gönderildi. Önceki gün geç saatlere kadar yapılan toplantı sonunda oybirliği ile kabul edilen tasarı bugün Parlamentoda oylanacak. Başbakan Lukas Papadimos ile Başbakan Yardımcısı Evangelos Venizelos'un AB ve IMF yetkilileriyle imzalayacağı memorandumun uygulanmasıyla ilgili yasanın ise 15 gün içinde Yunan Parlamentosu tarafından onaylanması gerekiyor. Yunanistan'da hükümeti oluşturan siyasi partilerden PASOK ve Yeni Demokrasi Partisi'nin liderleri de yeni kredi anlaşmasının onaylanması için parti gruplarında milletvekillerine çağrıda bulunuyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com