Atina'daki DHKP-C operasyonu

Atina'daki DHKP-C operasyonu
Emniyetten resmi bir açıklama yapılmasa da, Yunan medyasına göre gözaltına alınan 4 kişiden biri, Sabancı suikastı sanığı İsmail Akkol- Akkol'un "Hristo" takma adıyla 15 yıldır Yunanistan'da yaşadığı ileri sürüldü- Yarın mahkemeye sevk edilmeleri

Yunanistan'ın başkenti Atina'da terörle mücadele çerçevesinde önceki gün evlerinde silah ve mühimmat bulundurma suçundan gözaltına alınan dört Türk vatandaşından birinin DHKP-C'nin önemli isimlerinden Hüseyin Fevzi Tekin olduğu açıklanırken, resmi bir açıklama olmasa da diğerinin Özdemir Sabancı suikastı sanığı İsmail Akkol olduğu ileri sürüldü.

Alınan bilgiye göre, yaklaşık 15 yıldır Yunanistan'da yaşadığı belirlenen ve üzerinden Çekin Bağır adına düzenlenmiş siyasi iltica belgesi bulunan kişinin Akkol olduğu yönünde Yunan medyasında haberler yapılırken, Akkol'un uzun yıllar "Hristos" takma adıyla Atina'da inşaat boyacısı olarak çalıştığı, sürekli yer değiştirdiği ve bir süre Atina dışındaki kuzey bölgelerde kaldığı belirtildi.

Yunan medyasına yansıyan haberlerde, Akkol'un Atina'da yakalanmasının Yunan makamlarında rahatsızlığa neden olduğu belirtilerek, Yunan polisi ve gizli servisi EYP'nin "Hristos" takma adlı Akkol'un gerçek kimliğini daha önceden bildiği ve Türkiye'ye gidip silahlı eylem yaparak Yunanistan'ı zor durumda bırakmaması için önlem almaya çalıştığı ileri sürüldü.

- Örgütün bildirisi Yunan polisinin tutumunu değiştirdi -

Atina'da yayımlanan haftalık To Vima gazetesi, internet sitesinde yayımladığı haberinde, teröristlerin Yunanistan'da saklandığına ilişkin haberlerin Yunan hükümetiyle Türk hükümeti arasında uzun yıllar "sürtüşmeye" neden olduğunu ancak 2011'de Selanik'te Triandria Caddesi'nde meydana gelen patlamanın ardından DHKP-C'nin yayımladığı bir bildirinin Yunanistan'ın örgüte karşı olan "pasif" tutumunu değiştirdiğini yazdı.

Gazete haberinde, hücre evinde bulunan 32 yaşında bir kişinin hayatını kaybettiği patlama olayının ardından örgütün bildiri yayımlayacağı bilgisini alan EYP'nin, Yunanistan'ın zor durumda kalmaması için DHKP-C'nin üst düzey yetkililerinden bir kadın ile görüşerek bildirinin yayımlanmamasını istediğini, buna rağmen bildirinin yayımlandığını kaydetti.

Haberde, "Bu gelişmenin ardından Erdoğan hükümeti ile temaslarda bulunuldu ve hükümet yetkililerinin talimatıyla DHKP-C üyelerinin ülkedeki varlığının bir dizi tehlike içerdiği değerlendirildi. Bunun ardından Türk silahlı şebekenin tamamen ortadan kaldırılması için Sakız ve Gizi'de operasyonlar başlatıldı" ifadeleri yer aldı. DHKP-C, Selanik'teki patlamadan 10 gün sonra yayımladığı bildiride, "savaşın kendi kuralları bulunduğunu ve dikkatsizlik ve ihmal olduğunda bu kuralların devreye girdiğini" yazmıştı.

- Diğer iki kişinin kimliği netleşmedi -

Diğer yandan, Hüseyin Fevzi Tekin ile İsmail Akkol olduğu iddia edilen zanlı dışında diğer iki Türk vatandaşının kimliklerinin henüz netleşmediği, araştırmaların sürdüğü öğrenildi. Zanlıların sorgulamalarında hiçbir soruya cevap vermedikleri belirtildi.

Haklarında terör, sahtecilik ve yasa dışı yollardan ülkeye girme suçlarından dava dosyası oluşturularak savunmalarını hazırlamaları için cuma gününe kadar süre tanınan zanlıların, yarın Atina Harbiye Mahkemesi'ne sevk edilmeleri bekleniyor.

Atina'da bazı aşırı sol grupların, zanlıların sevk edileceği mahkeme önünde yarın gösteri yapmaya hazırlandığı öğrenildi.

Muhabir: Mehmet Hatipoğlu
Yayınlayan: Yusuf Kaya

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com