ATM Çetesine büyük darbe

ATM Çetesine büyük darbe
İzmir Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekibi, 2006 yılından bu yana Türkiye'nin 21 farklı şehrinde bankalara ait ATM makinalarına düzenek yerleştirerek vatandaşların banka kartlarını çalıp paralarını çe

İzmir Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekibi, 2006 yılından bu yana Türkiye'nin 21 farklı şehrinde bankalara ait ATM makinalarına düzenek yerleştirerek vatandaşların banka kartlarını çalıp paralarını çeken çeteyi çökertti. Çete üyeleri aynı yöntemle Kütahya'da da dolandırcılık yaptıkları ifade edildi.
Polis, şebeke elemanlarının sürekli yer değiştirmesi, bir yerden çalınan banka kartıyla başka bir ilden para çekilmesi gibi nedenlerden dolayı zanlıları bugüne kadar yakalayamamıştı. 7 kişilik şebekenin 3 elemanı daha
önce düzenlenen operasyonlarda yakalanarak tutuklanmıştı. Şüpheliler bu yöntemle 100 kişinin banka kartını ele geçirerek 500 bin TL'lik dolandırılıcık yaptığı belirlendi.
İzmir Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekibi tarafından 2006 yılından bu yana farkedilen ve son altı ayda teknik ve fiziki takibe alınan 7 kişilik ATM çetesi çökertildi. İzmir, İstanbul, Ankara, Amasya, Aydın, Balıkesir, Bolu, Çanakkale, Denizli, Düzce, Gaziantep, Karabük, Kastamonu, Kayseri, Kütahya, Kocaeli, Manisa, Muğla, Sinop, Tokat ve Uşak illeri ile bu illere bağlı en az 30 ilçede ATM makinalarına kart sıkıştırmak yöntemiyle en az 100 kişiyi dolandırdıkları iddia edilen zanlıları uzun süre kovalayan İzmir Polisi, geçen gün İstanbul'da düzenlediği operasyonla 5 kişiyi, Kocaeli'de de 2 kişiyi yakaladı.
Y.G.'nin (42) ele başılığında olduğu ileri sürülen suç örgütü elemanlarının tenha yerlerde bulunan değişik bankalara ait ATM makinalarının bulunduğu bölgelerde dolaştıkları, emekli ve yaşlı kişileri kendilerine hedef seçtikleri öğrenildi. Zanlıların, önceden ATM'lere yerleştirdikleri düzenek ile vatandaşların kartlarının ATM'ye sıkışmasınısağladıkları, kartı ATM'ye sıkışan vatandaşın yanına gelen şebeke elemanının vatandaşa güven vererek şifresini bir şekilde öğrendiği, kartının ATM'ye sıkıştığından emin olan vatandaşın bölgeden ayrılmasının ardından düzeneği çekerek mağdurun kartını ele geçirdikleri ortaya çıktı. Zanlıların, bu iş için özel yaptıkları ipli bir düzeneği ATM'lere yerleştirdikleri belirlendi. Zanlıların bu şekilde ele geçirdikleri banka kartlarıyla başka bir ile giderek para çektikleri, böylece yakalanma riskiniazalttıkları tespit edildi. Vatandaşlardan bu yönde değişik il ve ilçelerde birçok şikayet gelmesi üzerine, konuyu takip eden İzmir Polisi, sözkonusu dolandırıcıların şebeke halinde hareket ettiklerini tespit ederek çalışmalarını bu yönde yoğunlaştırdı. Çeşitli illerdeki banka ATM'lerinden elde edilen güvenlik kamerası görüntülerini inceleyen polis, zanlıların eşkal ve kimliklerini belirledi. Şebekenin, 21 ayrı ilde ve bunların 30 ayrı ilçesinde dolandırıcılık yaptığını tespit eden ekipler, bugüne kadar zanlıların bu yöntemle 72 kişiyi dolandırdığını belirledi.
Bu rakamın, konudan haberdar olmayan mağdurların da eklenmesiyle en az 100'e çıkacağı belirtildi. Polis, sürekli yer değiştiren ve kullandıkları cep telefonu hatlarını günlük olarak değiştiren zanlıları yakalamak için zorlu bir takip başlattı. Operasyon düzenleyen polis, şebeke elebaşısı olduğu iddia edilen Y.G. ile birlikte, A.K. (35), M.S. (29), A.S. (37), N.A. (32), O.K. (26) ve E.S.'yi (37) gözaltına aldı. Zanlıların kaldıkları yerlerde yapılan aramalarda, mağdur vatandaşlara ait 5 adet kredi ve banka kartı, 1 adet sahte nüfus cüzdanı, banka kartlarının ATM'lere sıkışmasını sağlayan sert plastik malzemeden yapılmış siyah iplik bulunan özel düzenek, üzerinde 'kartınızı buraya yerleştiriniz' yazılı teneke plaka, cımbız ile çeşitli aletler ele geçirildi. Şebekeye yönelik daha önce düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınan M.A., H.A. ve C.Y. ise tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Son olarak gözaltına alınan 7 kişi emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye sevk edildi. Olayla ilgili iki kişinin ise arandığı belirtildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com