ATSO ve Baro'dan YTK Sempozyumu

ATSO ve Baro'dan YTK Sempozyumu
ATSO Başkanı Hüsnü Serteser YTK'nın Türkiye'de önemli bir çağ açacağını belirterek, 1 Temmuz 2012'de yürürlüğe girecek olan yeni kanunun işadamları için çok önemli olduğunu bildirdi.

ATSO Başkanı Hüsnü Serteser YTK'nın Türkiye'de önemli bir çağ açacağını belirterek, 1 Temmuz 2012'de yürürlüğe girecek olan yeni kanunun işadamları için çok önemli olduğunu bildirdi.

Afyonkarahisar Barosu ile Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) işbirliğinde, Oruçoğlu Termal Otel'de, 'Yeni Türk Ticaret Kanunu Hükümlerin Değerlendirilmesi' sempozyumu gerçekleştirildi. Sempozyumda bir konuşma yapan ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Yeni Türk Ticaret Kanunu'nun (YTK) çağdaş ticaret hukukuna temel veren öğretiler ile yaklaşımların, ileri teknoloji ve şeffaflık sağlayan kurallarla şekillendiği ve kurumsal yönetişimi özümleme amacıyla hazırlanan temel bir kanun olduğunu bildirdi. Türk Ticaret Kanunu'nun 50 yıllık bir kanun olduğunu belirten Serteser, 'Bugün bilgi, teknoloji ve internet çağındayız. Bir bilgisayar alıyoruz, bir sene içerisinde eskiyor veya programları, versiyonları yükseliyor. Hal böyleyken 50 senelik ticaret kanununu, ticaretin her konusunun internet ortamına yayıldığı bir durumda değişmemesi mümkün değil' diye konuştu. Yeni TCK'nın önemine değinen Serteser, 'Tek kişilik şirketler, anonim şirketler, limitet şirketler, yönetim kurulunun bazı yetkilerini öyle yetkilendiriliyor ki, genel kurula devredemeyeceği yetkiler üstlendiriyor. İnternet ile online olarak şirketler genel kurul ve yönetim kurullarını yapabiliyorlar. Kanunda birçok yenilik var' diye konuştu.
Artık şirketlerin şeffaf bir şekilde rekabetçi ortamda kendilerini bu yeni ticaret kanununa göre adapte etmek zorunda olduklarını belirten Serteser, şöyle devam etti: 'YTK gösteriyor ki, artık tek kişinin dahi şirketleşmesi gerekiyor. Bunun aslında bizim için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Kayıt dışılığı da önlemek için şirketleşmeliyiz. Şirketlerimizi de kendimizi şirketin dışına atmadan yapamadığımız bilemediğimiz konularda ya danışman şirketlerden faydalanmalıyız. Üretim şirketimiz, pazarlama şirketimiz ayrı olmalı. Pazarlamayı yapamıyorsak başkasına yaptırmalıyız.'
Afyonkarahisar Baro Başkanı Turgay Şahin ise içinde bulunduğumuz bilgi çağında en çok korkulması gereken şeyin bilgiyi üreten değil, tüketen tarafta bulunmak olduğunu söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com