AÜ, ingilizce'yi ekrana taşıdı

AÜ, ingilizce'yi ekrana taşıdı
Eskişehir Anadolu Üniversitesi (AÜ) ile British Council ve BBC'nin ortak çalışması olan ''Word on the Street'' adlı İngilizce eğitim programı başladı.

Eskişehir Anadolu Üniversitesi (AÜ) ile British Council ve BBC'nin ortak çalışması olan ''Word on the Street'' adlı İngilizce eğitim programı başladı.
Program ile ilgili toplantıya Anadolu Üniversitesi (AÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın Ziya Özgür, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ve British Council Türkiye Direktörü Margaret Jack katıldı.
AÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın Ziya Özgür, bu proje ile AÜ, British Council ve TRT'’nin dil eğitiminde otuz yıldır yürüttükleri iş birliğinde yeni bir sayfa açtığını söyledi.
Üniversite olarak yürüttükleri uzaktan eğitim çalışmalarına değinen Özgür, ''Bugün Türkiye'de yükseköğretim sistemini üniversite olarak açık ve uzaktan eğitimle tanıştırmanın ötesinde, dünyanın mega üniversiteleri arasında yer alıyoruz. Bugün 21 Batı Avrupa ülkesinde, KKTC ve Azerbaycan'da eğitim ihracatını gerçekleştiriyoruz. Bakü'den Brüksel'e uzanan global bir kampüsle bilgi ve eğitim teknolojilerini kullanarak hem açık ve uzaktan eğitim sistemiyle hem de yaşam boyu eğitim felsefesiyle yeni projeleri hayata geçiriyoruz. “Word On The Street” İngilizce dil eğitimi TV programı da bu projelerden biri. İki kamu kurumu arasındaki iş birliklerine model olacak üretkenlikte bir arada olduğumuz TRT kurumuyla birlikte Türkiye’ye yeni bir yaşam boyu öğrenme projesi sunuyoruz. Her eve, televizyon aracılığıyla yaşam boyu eğitimle İnglizce öğrenmeyi getiriyoruz. "Word On The Street", TRT Okul’ da yayınlanacak ikinci İngilizce dil eğitim programıdır ve tamamı BBC tarafından İngilizce olarak hazırlanmıştır. AÜ, Britsh Council ve TRT, İngilizce öğrenme seferberliğine bu programlarla yeni bir güç katıyor” şeklinde konuştu
Özgür, stratejik ortağımız TRT ile birlikte hayata geçirdiğimiz bu eğitim programının ardından yine uluslararası bir iş birliğiyle "British Council" ile birlikte yeni bir yaşam boyu eğitim projesini Türkiye’ye sunmanın mutluluğunu paylaştıklarını ifade ederek, "Türkiye’de eğitim konusundaki projelerimiz sadece İngilizce ile sınırlı değil. Gelecek eğitim yılından itibaren öncelikle Fransızca ve Almanca, daha sonra da Çince, Rusça dillerinde yeni projeler hayata geçireceğiz” dedi.
Dil öğrenimi konusunda da yeni bir sayfa açmak amacıyla yola çıktıklarını belirten TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin'de yaklaşık üç ay önce Anadolu Üniversitesi ve Cambridge University Press'le ''My American Cousin'' adıyla, İngilizceyi yeni öğrenmeye başlayanlara yönelik olarak, çekimlerini Türkiye'de Anadolu Üniversitesi çekim ekiplerine yaptırdıkları bir projeyi tanıttıklarını vurgulayarak, "Bu projeyle dil konusunda tembelliği aşmak üzere, uzaktan da olsa dil öğrenmek isteyenlere bir kapı aralamayı amaçlıyoruz. Bu programda mekanların tanıdık olmasının, 'dili zaten biliyorduk' havası oluşturduğunu söyledi.
'Word On The Street''e ilişkin de bilgi veren Şahin, ''Bu proje İngiltere'de çekilmiş. Başlangıçta on bölüm, otuzar dakika. Aslında ileri düzey İngilizcesi olan insanların konuşmaları daha rahat yakalayabilecekleri bir çalışma. Pazar günleri 21.30'da yayına koyacağız'' diye konuştu.
British Council Türkiye Direktörü Margaret Jack ise, İngilizce sohbetlerin yüzde sekseninin anadili İngilizce olmayan kişiler arasında cereyan ettiğini belirterek, ''İngilizce'nin sadece İngilizce konuşanlara ait olduğu düşüncesi demode kaldı. Artık İngilizce'nin diğer lisanları konuşan topluluklar tarafından da sahiplenilmesinin zamanı geldi ve Türkiye de bu ülkelerden biri. Türkiye'deki gençler bunun farkında ve İngilizce öğrenmenin önemini anlamış durumdalar'' ifadesinde bulundu.
Dizi formatında hazırlanan “Word on the Street” programının amacı, izleyiciyi her bölümde İngiltere’nin başka bir mekânına götürüp, ilginç röportajlar ve İngilizcenin günlük kullanımına dair örnekler ile izleyenlerin İngilizce dil becerilerini geliştirmeye yardımcı olması. AÜ iş birliği ile hazırlanan program 4 Mart Pazar günü itibariyle TRT Okul ekranlarında yayınlanmaya başladığı kaydedildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com