AÜBİBAM'da "Elektron Mikroskobi Teknikleri" Kursu açıldı

AÜBİBAM'da "Elektron Mikroskobi Teknikleri" Kursu açıldı
Eskişehir Anadolu Üniversitesi Bitki İlaç ve Bilimsel Araştırmalar Merkezi'nde (AÜBİBAM), "Biyolojik bilimler için uygulamalı elektron mikroskobi teknikleri kursu" açıldı.

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Bitki İlaç ve Bilimsel Araştırmalar Merkezi'nde (AÜBİBAM), 'Biyolojik bilimler için uygulamalı elektron mikroskobi teknikleri kursu' açıldı.
AÜBİBAM ile Türk Elektron Mikroskobi Derneği tarafından ortaklaşa düzenlenen kursun açılışına; Anadolu Üniversitesi Rektörü Davut Aydın, Rektör Yardımcısı Hasan Mandal, AÜBİBAM Müdürü Doç. Dr. Lütfi Genç de katıldı. Prof. Dr. Davut Aydın, bundan 35 sene önce böyle bir teknolojinin geleceğini akıl bile edemediklerini belirtirken, yaşam bilimlerinin çok hızlı bir gelişim gösterdiğini ifade etti. “Bilgi çağı, bilgiyi yaptığın işin içine koymaktır” diyen Rektör Aydın, Anadolu Üniversitesi olarak bu amaçla çalışmalarını sürdürdüklerini dile getirdi.
AÜBİBAM Müdürü Doç. Dr. Lütfi Genç ise, Fen, Mühendislik ve Sağlık Bilimleri alanlarında kurs ve eğitim faaliyetlerinin yapılacağını kaydederken, böyle kapsamlı bir araştırma merkezinin hiçbir üniversitede bulunmadığını dile getirdi.
Acıbadem, Boğaziçi, Çanakkale 18 Mart, Ege, Gazi, İstanbul, Marmara, ODTÜ ve Sabancı üniversiteleri ile Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nden (GATA) toplam 15 kursiyerin katıldığı kursa; Anadolu Üniversitesi Fen Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mehtap Kutlu, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Selma Yılmazer ve Dr. Fatma Kaya Dağıstanlı, Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Prof. Dr. Serap Arbak, İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi'nden Prof. Dr. Suzan Dağlıoğlu eğitimci olarak iştirak etti. Hücre ve dokuların ince yapılarını incelemek ve klinik tanıda yardımcı olmak maksatlı kullanılan, yüksek ayırma gücü ile ışık mikroplara göre çok daha ince detaylara ulaşılmasını sağlayabilen elektron mikroskobun kullanımının öğretilmesi için açılan kursun üç gün süreceği bildirildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com