AÜ'yle Azerbaycan hava yolları

AÜ'yle Azerbaycan hava yolları
Eskişehir Anadolu Üniversitesi (AÜ) ve Azerbaycan Hava Yolları'nın (AZAL) Milli Havacılık Akademisi arasındaki işbirliği protokolü Bakü'de imzalandı.

Eskişehir Anadolu Üniversitesi (AÜ) ve Azerbaycan Hava Yolları'nın (AZAL) Milli Havacılık Akademisi arasındaki işbirliği protokolü Bakü'de imzalandı.
İki kurum arasında gerçekleştirilen protokolü AÜ adına Rektör Prof. Dr. Davut Aydın ve Azerbaycan Milli Havacılık Akademisi adına Rektör Prof. Dr. Arif Pashayev imzaladılar. Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyükelçiliği'nin büyük destekleri ile oluşturulan protokole göre, AÜ'nin Sivil Havacılık Yüksekokulu ve Azerbaycan Milli Havacılık Akademisi arasında öğrenci ve öğretim üyesi değişimi ile ortak lisans ve yüksek lisans programları geliştirilmesi ve açılması konusunda çalışmalar yapılacak. İşbirliği protokolü ile havacılık alanında ortak araştırma projeleri, Avrupa Havacılık Emniyet Ajansı kurallarına ve Bologna sürecine uyum, havacılık ve uzay tıbbı, raylı sistemler konularında da işbirliği amaçlanıyor. Ayrıca, protokole göre laboratuvar ve simülatör imkanlarının karşılıklı kullanımı ve ortak ders materyallerinin geliştirilmesi de öngörülüyor.
AÜ Rektörü Prof. Dr. Davut Aydın imza töreninde yaptığı konuşmada, bir millet iki devlet sözünün ruhuna uygun olarak Azerbeycan Hava Yolları Milli Havacılık Akademisi ile eğitim ve araştırma başta olmak üzere çok yönlü bir iş birliğini hayata geçiren protokolün tarihi bir anlaşma olduğunu belirterek,.
Türk Yüksek Öğretim Sistemi'nde ilkleri oluşturan AÜ havacılık endüstrisinin proje üreten merkezlerinden en önemlisi. Anadolu Üniversitesi 25.yılını kutlayan Sivil Havacılık Yüksekokulu ile pilot, hava trafik kontrolörü, uçak bakım ve havacılık işletme personeli yetiştiriyor. Yüksekokul, son yıllarda büyük atılım içinde olan Türk Sivil Havacılığının gereksinimlerini hem insan kaynakları yetiştirme hem de bilimsel araştırmalarla karşılıyor. AÜ ayrıca, Havacılık ve Raylı Sistemler Ulusal Mükemmeliyet Merkezleri ile Havacılık Tıbbı Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin de ev sahipliğini yapıyor' dedi.
Anadolu Üniversitesi ile iş birliği protokolünü imzalayan Azerbaycan Hava Yolları'nın (AZAL) Milli Havacılık Akademisi ise Azerbaycan'ın son yıllarda büyük atılımlar yapan hava taşımacılığı sektörüne uzman yetiştiren ve halen 17 alanda eğitim gören ve 2100 öğrencisi olan bir yüksek öğretim kurumu. Milli Havacılık Akademisi, 5 fakülte, 21 bölüm, Havacılık Personeli Eğitim Merkezi ve Boeing 757/767, Airbus A319/320, ATR42/72 ve IL-76TD simülatörlerine sahip uçuş eğitim merkezi ile bölgenin en önemli yüksek öğretim kurumlarından. Milli Havacılık Akademisi'nin Havacılık Personeli Eğitim Merkezi'nde yılda 350'den fazla kurs düzenlenmekte ve bu kurslara 10 binden fazla havacılık personeli katılıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com