Av köpekleri yarıştı

Av köpekleri yarıştı
Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde, 8 ilden 50 av köpeğinin katılımıyla ''İlkbahar Mera Yarışması'' yapıldı.

Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde, 8 ilden 50 av köpeğinin katılımıyla ''İlkbahar Mera Yarışması'' yapıldı.
KÜTAHYA - Köpek Mesleği Bilimleri Federasyonuna bağlı Köpek Seter ? Irk Derneğince Moymul Merası'nda düzenlenen yarışmaya, İstanbul, Ankara, Bursa, Eskişehir, Uşak, Afyonkarahisar, Balıkesir ve Kütahya'dan getirilen 36 İngiliz ve 14 Kontinental cinsi olmak üzere toplam 50 av köpeği katıldı.
Meraya toplam 38 bıldırcın salınarak düzenlenen yarışmanın hakemliğini, Sırp asıllı Borivoje Jokimovic ile Ümit Özkanal üstlendi.
Köpek sahipleri, bıldırcını en kısa sürede yakalamak için üstün çaba harcayan köpeklerini motive etmeye çalışırken ilginç görüntüler oluşturdu.
Burun duyarlılığı, arama yöntemi ve stili, ferma, çalışma isteği, sahibi ile uyum ve işbirliği, silah sesi ve tavşan izine tepki, itaat ölçütlerine göre yapılan değerlendirme sonucu İngiliz gençler kategorisinde Erdoğan Köroğlu'nun Sina adlı köpeği birinci, Serkan Zeybek'in Flyiy Dog adlı köpeği ikinci oldu. İngiliz yetişkinlerde, Mustafa Şirin'in köpeği Quasar birinci, Mustafa Kaba'nın köpeği Jet ikinci, Kontinental gençlerde Uğur Leylek'in köpeği Deuts Kurzhan birinci, Kontinental yetişkinlerde ise yine Uğur Leylek'in köpeği Anton Vom Schlauer birinci sırada yer aldı.
Köpek Seter ? Irk Derneği Başkanı Rasim Güney, yaptığı açıklamada, yarışlarla köpek ırklarının geliştirilmesi ve evsel standartlara uymasının amaçlandığını söyledi. Bundan sonraki yarışmanın 30 Mayısta İzmir'de gerçekleştirileceğini ifade eden Güney, ''Burada İngiliz ırklarından 36, Kontinental ırkından ise 14 köpek yarıştı. Tabi burada köpeklerin almış oldukları dereceye göre armağanlar verilecek. En önemli armağan, katılımcının köpeğinin birinci gelmesidir'' dedi.
Hakem Ümit Özkanal da Tavşanlı'daki yarışmalarda köpeklerde eğitim eksikliğinin dikkatini çektiğini anlattı. Özkanal, yarışmalarla ırkları daha iyiye götürmenin yanı sıra avı iyi yakalayan, kokusu ve stili yüksek köpeklerin sayısını artırmanın hedeflendiğini kaydetti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com