Avcı eğitim kurslarına yoğun ilgi

Avcı eğitim kurslarına yoğun ilgi
Kütahya İl Çevre Orman ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerinin organize ettiği Kütahya Dumlupınar Avcılık Federasyonu'nunda desteklediği “Avcı Eğitim Kursları” na köylülerin ilgisi bir hayli yoğun.

Kütahya İl Çevre Orman ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerinin organize ettiği Kütahya Dumlupınar Avcılık Federasyonu'nunda desteklediği “Avcı Eğitim Kursları” na köylülerin ilgisi bir hayli yoğun.
Kütahya İl Çevre Orman ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerinin organizasyonu ile ve Dumlupınar Avcılık Federasyonu'nun destekleriyle düzenlenen “Avcı Eğitim Kursları” Kütahya ili merkez Akçamescit köyünde köylülerin yoğun katılımıyla başladı.
Köylüler kurs için gelen eğitmen ve yetkilileri evinde akşam yemeği ikram ettiler. Kursun verileceği derslikte önce tahta ayarlandı ve derse geçildi. Ders aralarında çay ikram eden Akçamescit Köyü Avcılık Derneği, ders dinlemeye pek alışkın olmayan köylüleri motive etmeyi başardı.
Avcıları eğitmek adına düzenlenen kursda ekoloyi, güvenli silah kullanımı, silah eğitimi, sağlık gibi başlıklar altında ders görecekler. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Dumlupınar Avcılık Federasyonu Başkanı Süleyman Yiğit avcıları biliçlendirmek amacıyla düzenledikleri kurslara ilginin yoğun olduğunu ifade etti. Yiğit sözlerine şöyle devam etti: “ Doğal hayatı korumak adına ilk yapılması gereken avcıları biliçlendirmek. Avcılığı spor ve sosyal aktivite olarak görmek lazım. Bu bağlamda avcılarımızı Kütahya şehir merkezinde eğitmeye başladık. Köylerimizdende talep gelince eğitmenlerimizle birlikte köyde yaşayan kardeşlerimizin ayağına bu hizmetimizi getirdik. Bu eğitimlerimiz devam edecek.” dedi.
Kursiyerlerden Ramazan Güven kursa katılmakdan mutlu olduklarını ifade ederek şunları söyledi: “Hocamızın anlattığı gibi ekolojik dengeyi, avcılığı, doğayı korumayı öğrendik.Tüm köylerimizde bu kurallara uyulmasını rica ediyoruz.Gece avlanmaktan kaçınmak istiyoruz.Doğayı dengelemek ve korumak için çok iyi şeyler öğreniyoruz bu kursta. Devletimize teşekkür ediyoruz.Doğal dengeyi korumak için bin yıllar alıyormuş hocamızın söylediği gibi.Doğayı kirletmeden yaptığımız piknikden sonra çevremizi temizlemeyi öğreniyoruz.”. Toplam 32 saat sürecek kursda son gününde yazılı bir sınav gerçekleştirilecek. Sınavda başarılı olan köylülere “Avcı Eğitim Kursu”nu başarıyla geçtiklerine dair sertifikaları verilecek.Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com