Avcı için ne dediler ?

Avcı için ne dediler ?
Deneyimli spor adamları, Abdullah Avcı'nın gelişini Sansürsüzhaber'e değerlendirdi.

Türkiye Futbol Federasyonu önemli bir karar alarak, A Milli Takımın başına Abdullah Avcı'yı getirdi. Avcı'nın göreve gelmesi, Türk spor camiasında da farklı düşünceler oluşturdu. Abdullah Avcı'nın hocalığını yapmış Adnan Dinçer'in, Cumhuriyet Gazetesi Spor Müdürü Arif Kızılyalın'ın, Ali Ece'nin ve daha nicelerinin görüşüne başvurduk. İşte futbol camiasında bulunan deneyimli isimlerin Abdullah Avcı hakkındaki görüşleri...


SANLI SARIALİOĞLU

"Bence Federasyon en doğru kararı verdi. Haftalardır da Abdullah Avcı'yı istediğimi vurguluyordum. Biz kendi çocuklarımıza güvenmek zorundayız. Avcı, bence İBB'de uzun süre çalışarak, performansını üst düzeyde tutarak kendini kanıtlamıştır. Sadece teknik direktör değiştirmekle her şeyin düzeleceğinden ziyade, Avcı yeni bir jenerasyon yakalamak zorunda. Hırsını kaybetmiş futbolcuları artık kızağa çekme zamanı  artık geldi de geçiyor bile... Sistem, oyunculara göre yapılır. Avcı, bunu en iyi bilenlerden biri. Ligimizin oyuncu yapısına bakacak ve ona göre bir sistem belirleyecektir. Avcı cesur olmalı..."

ARİF KIZILYALIN

"En kötü şarap sirkeden iyidir. O yüzden Guus Hiddink'in yerine kim gelirse gelsin başımızın üstünde yeri var. Abdullah Avcı da iyi isimlerden biri. Disiplinli, otoriter ve özgür bırakılırsa iyi işlere imza atabilecek potansiyelde bir çalıştırıcı. Ben, Hiddink dönemi kadar sıkıntılı bir dönem yaşayacağını düşünmüyorum. Tecrübeli ve genç isimleri bir arada, iyi bir şekilde kaynaştırabilirse, bundan sonraki organizasyonlarda iyi işler yapabilir."

ÖMER GÜVENÇ

"Öncelikle Hiddink ile yolların ayrılması son derece isabetli bir karar. Kesinlikle bundan, Hiddink kötü bir teknik direktördür anlamı çıkarılmasın. Hiddink ile Türk Milli Takımı'nın dokusu  uyuşmadı.  Abdullah hocanın teknik direktörlüğe getirilişine ise olumlu bir gözle bakıyorum. Ama endişelerim de yok değil.

Abdullah Avcı kötü neticeler alırsa, daha 1. dakikadan şunlar konuşulacaktır; "gerçi şimdiden de konuşulmaya başlandı ya.."  "Abdullah Avcı'nın ne tecrübesi var ne deneyimi var?" şeklindeki sorular var. Eğer başarılı olmasını istiyorsak öncelikle yabancı teknik direktöre gösterdiğimiz hoşgörüyü, anlayışı ve sabrın belki de 3-5 mislini Abdullah Avcı'ya göstermeliyiz. Medya, taraftar, yönetim olarak Avcı'ya sabır göstermeliyiz. Sabır ve güven diyorum. Pekiyi bu sabrı ve güveni gösterebilir miyiz? İnşallah bu sabrı gösteririz."

ALİ ECE

"İnşallah kendisinden bile usta isimler olan, Mustafa Denizli, Şenol Güneş, Fatih Terim misali bir maçta, fast-food yemek gibi harcanmaz. "Milli takımda da İBB'deki gibi mi futbol oynatacak?" diye soranlara ise yanıt ; "İyi bir teknik adam her zaman, elindeki malzemeden optimum verim alacak şekilde oynatır." derim. İBB'den optimum, maksimum verim almanın yolu oydu. Dünya futbolundan örnek verirsek; bizim oyunculardan 10'da 1 yeteneğe sahip olan İrlanda'yı 24 yıl sonra Avrupa Şampiyonası Finalleri'ne götürmeyi başaran Giovanni Trapattoni, Avrupa'nın 3 büyük kupası olmak üzere, 20'den fazla kupa kazandırdı.

Ancak  80'li yılların ilk yarısında Juventus'u, "İtalya'nın kralı" yaparken oynattığı futbolla, belki de çalıştırdığı, en yeteneksiz oyunculardan kurulu olan İrlanda’ya bakın. Konu budur. Bir de Abdullah Avcı, şu siyasi görüştenmiş, bu takımdanmış ezberlerini bırakalım. Oğlu televizyonda punk çalıp söylüyor. Onun için ezberleri bozmak, bir kenara bırakmak gerekiyor."

ADNAN DİNÇER

"Futbol Federasyonu bu kararı almak zorundaydı. Hırvatistan karşısında 3-0 kaybetmemiş olsaydık belki de böyle bir karar alınmayacaktı. Türkiye'de futbol yapılanması 1975'te Şeref Stadı'nda başlamıştır. Serpil Hamdi Tüzün hocanın bizi görevlendirdiği dönemden itibaren gençlere çağdaş futbol dersi verildi. Önceleri önemsenmedi. Fakat başarılı bir yapı oldu. Çokça unutulmaz futbolcu yetiştirdik. Rızalar, Haluklar... Böyle bir çalışma bütün kulüplerin dikkatini çekti.

Bugünkü milli takımın hocası Abdullah Avcı benim öğrencilerimden biridir. Benim santraforumdu. İstanbulspor'da da aynı şekilde.  Eğitimin getirdiği değişim Türk futbolunu harekete geçirdi. Endüstriyel futbol, yabancı oyuncu almak satmak gibi algılandı. En büyük tehlike, UEFA'nın mali konularda alacağı önlemlerdir. Artık bizim kulüplerimizin de önlem alması lazım. Bu durum kulüplerde maalesef önemsenmiyor.  Altyapı tabanları oturmaya başlamalı. Pioentek çok iyi izler bırakmıştı.

Hiddink’e dönecek olursak, yapılanmaya girmediği için sıkıntılar yaşadık. Misafir gibi çalıştı. Zamanının çoğunu ülkesinde geçirdi.  Ama iyi bir düşünce olmadı. Türk futboluna planlı, programlı bir şekilde yaklaşmadı.

Abdullah Avcı'ya da ne kadar süre tanınacağı önemli. Futbolu kulüpler düzeltir. Kulüpler ciddi çalışmalar yapmazsa, futbol iyi noktaya gelmez. Geçici değil, kalıcı şeyler lazım. Yabancı oyuncular serbest, gelen oyuncuların kalitesi ortada. Türkiye Futbola Avrupa'da ciddi paralar harcayan 5. ülke durumunda. Torpilsiz ve lobisiz bir şekilde Avcı istediği kalitede hocalarla beraber iyi bir yapılanma ile sonuca gidebilir. Bu dönem önemli bir dönem. Kimse Abdullah Avcı'nın kafasındaki şeyleri değiştirmeye çalışmasın. Yabancı hocaya gerek yok. Kendi teknik adamlarımızı görmeli, desteklemeliyiz."


Haber : Emrah KARALİNÇ

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com