Avcılar, tavşan ateşine dikkat

Avcılar, tavşan ateşine dikkat
Uzmanlar, "tavşan ateşi" veya "avcı" hastalığı olarak da bilinen "Tularemi" hastalığının lenf bezlerinde şişmelere neden olduğu konusunda uyardı. Avcıların, av hayvanlarını eldivensiz yüzülmesi sonucu bir çok hastalığın bulaşabileceğini belirten uzm

Uzmanlar, 'tavşan ateşi' veya 'avcı' hastalığı olarak da bilinen 'Tularemi' hastalığının lenf bezlerinde şişmelere neden olduğu konusunda uyardı. Avcıların, av hayvanlarını eldivensiz yüzülmesi sonucu bir çok hastalığın bulaşabileceğini belirten uzmanlar, Tulareminin her mevsim görülebileceği konusunda da avcıları uyardı.
Uzmanlar, özellikle avcılarda görülen bir hastalık olan Tulareminin, özellikle lenf bezlerinin şişmelere neden olduğunu belirtti. Uzmanlar, 'Tularemi bir bakterinin yapmış olduğu hastalıktır. Tavşan, fare ve sincap gibi kemirici hayvanlar hastalığın asıl kaynağıdır. Diğer yabani hayvanlar ile evcil hayvanlar ve kuşlar hastalanarak kaynak teşkil edebilmektedir. Keneler ve sokucu sinekler de hastalığı bulaştırabilmektedir. Hasta hayvanların kontamine ettiği (kirlettiği) suların içilmesi, kullanılması veya bu sularla temas edilmesi, hasta hayvanların kirlettiği meyve ve sebzelerin bol su ile iyice yıkanmadan yenmesi, hasta veya ölen hayvanlarla temas edilmesi, av hayvanlarının eldivensiz yüzülmesi ve parçalanması, av hayvanlarına ait etlerin iyice pişirilmeden tüketilmesi, enfekte kene veya sokucu sineklerin ısırması, hastalık etkeni ile kontamine olmuş tozların solunması ile bulaşır. İnsandan insana bulaşma yoktur. Tularemi, her mevsim görülebilmekle birlikte, insanların kullandığı sulara, yağışlar nedeniyle dışarıdan su sızıntılarının yoğun olabileceği kış ve bahar aylarında daha çok görülebilmektedir' dedi.
HASTALIK BELİRTİLERİ
Uzmanlar, bakteri yoluyla bulaşan hastalığın kendisini 15 gün içinde gösterdiğini, ani ateş düşüşü, titreme ve iştahsızlığın hastalık konusunda bazı belirtiler olduğunu söyledi. Uzmanlar, 'Bakterinin alınmasından 1-14 gün sonra ortaya çıkabilmektedir. Hastalık, alınan bakterinin sayısı ve giriş yeri ile vücudun savunma sisteminin (bağışıklık sistemi) gücüne göre değişik klinik şekillerde olmaktadır. Tularemi, çoğunlukla ani ateş, üşüme, titreme, baş ağrısı ve iştahsızlık gibi belirtilerle başlar. Buna, boğaz ağrısı ve kuru öksürük eşlik eder. Ayrıca, karın ağrısı, bulantı, kusma, ishal ve kas ağrıları da olabilmektedir. Bakterinin vücuda girdiği bölgelerde ise lenf bezlerinde şişmeler görülmektedir' dedi.
Uzmanlar, Türkiye''de Tulareminin kliniği genel olarak boğaz ağrısı ve boyunda şişlikler ya da göz kesesi iltihabı ile birlikte yine boyunda şişlikler şeklinde olduğunu da sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com