Avea, 2013'ü yüzde 10 gelir artışıyla tamamladı

Avea, 2013'ü yüzde 10 gelir artışıyla tamamladı
Avea Üst Yöneticisi Akdemir:- "Avea 2013 yılında gelirlerini önceki yıla göre yüzde 10 artırarak 3 milyar 838 milyon liraya çıkardı"- "Müşteri sayımız geçen yılın son çeyreğinde 418 bin abone ile gerçekleştirdiğimiz rekor net büyüme sonucunda 14,5 milyona

Avea Üst Yönetici (CEO) Erkan Akdemir, Avea'nın 2013 yılında gelirlerini önceki yıla göre yüzde 10 artırarak 3 milyar 838 milyon liraya çıkardığını söyledi.

Erkan Akdemir, Avea'nın 2013 yılı finansal sonuçlarının açıklandığı toplantıda, 2013'ün ilk 9 ayında gösterdikleri başarılı performansı son çeyrekte de koruyarak yıl sonu itibariyle gelirlerini önceki yıla göre yüzde 10'luk bir artışla 3 milyar 838 milyon liraya yükselttiğini ifade etti.

Toplam müşteri sayılarını geçen yılın son çeyreğinde 418 bin abone ile gerçekleştirdikleri rekor net büyüme sonucunda 14,5 milyona ulaştırdıklarını belirten Akdemir, 2013 yılı boyunca toplam 1 milyon 42 bin net abone kazanımıyla yeni aboneleri Avea çatısı altına aldıklarını dile getirdi.

Geçen yıl, Avea'nın faturalı abone sayısının yüzde 10 artışla 6,5 milyona ulaştığını, faturasız abonelerinin ise yüzde 6'lık artışla 8 milyona yükseldiğini vurgulayan Akdemir, faturalı abone oranlarının da yüzde 45 olduğunu belirtti.

Akdemir, 2013'te özellikle numara taşıma konusunda ilk adres olmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade ederek, "2013'ün son çeyreğinde 304 bin abonenin numarasını alıp Avea'ya gelmesiyle birlikte, bu alandaki liderliğimizi kesintisiz olarak tam 7 çeyrektir sürdürüyoruz. Yıl sonu itibarıyla toplamda 916 bin net numara taşımayla, bizim için 2013 numarasını alanın, Avea'ya geldiği bir yıl oldu. Yani, numara taşımada rakiplere açık ara fark atıp, net taşımada tek pozitifte olan operatör olarak pazarda yeni bir dönem başlattık" diye konuştu.

- Son 3 yılda 2 milyar 262 milyon liralık yatırım

Yürüttükleri akıllı büyüme stratejiyle yılsonu itibarıyla EBITDA'da ise yıllık yüzde 20 artış gerçekleştirdiklerine değinen Akdemir, geçen yıl elde ettikleri sonuçların temelinde, en iyi müşteri deneyimini sunma hedefiyle yaptıkları yatırımların ciddi payı olduğu kaydetti.

Sadece 2013 yılında 706 milyon liralık yatırım yaptıklarını, 2011 yılından 2013 yılı sonuna kadarki dönemde ise toplam 2 milyar 262 milyon liralık yatırım gerçekleştirdiklerini anlatan Akdemir, "Bu rakamla yaklaşık 8 gıda fabrikası, 2 adet de yıllık 50 bin araç kapasiteli otomobil fabrikası kurulabilir" dedi.

Erkan Akdemir, 2012 yılında 341 dakika olan kişi başı kullanım süresini, yüzde 7'lik bir artışla 2013 sonunda 366 dakikaya çıkardıklarını belirterek, Avea'nın en hızlı internet, en uygun paket ve tekliflere ek olarak yeni nesil teknolojilere yaptığı yatırımlarla mobil data gelirlerinde hem kullanıcı sayısı hem de kullanımdaki artışa paralel olarak yüzde 47 oranında bir büyümeye ulaştıklarını söyledi.

Mobil datanın servis gelirleri içindeki payı yıllık 4 puanlık artışla yüzde 15'e çıkarken, mobil data gelirlerinin ise 578 milyon liraya ulaştığına dikkati çeken Akdemir, şunları kaydetti:

"2013 yılı boyunca akıllı telefonun da yine ilk adresi olduk. Sadece dünyanın en güçlü markalarının en yeni trend ve teknoloji ürünlerini, birbirinden farklı ve tüm ihtiyaçları karşılayan tekliflerimizle birleştirmekle kalmadık; Avea inTouch markalı kendi cihazlarımızla akıllı cihaz kullanıcıları için en iyi alternatifleri ve seçenekleri sunduk. Bunun karşılığını da stoklarımızı tahminlerimizin de üzerinde bir sürede tüketerek aldık. 2013 sonu itibarıyla akıllı cihaz penetrasyon oranımızı, bir önceki yıla göre yüzde 11 oranında bir artışla yüzde 37'ye yükselttik. Son 9 çeyrektir bu alandaki liderliğimizi bırakmadık. 2014 yılı içinde de liderlik koltuğundaki yerimizi sağlamlaştırmak üzere çalışmalarımıza devam edeceğiz."

- "4G'ye hazır duruma geldik"

Akdemir, Avea olarak teknolojik altyapının güçlendirilmesi adına son 2 yılda yapılan yatırımlarla iletişim kule sayısını yüzde 27 artırarak toplamda 27 bin 193'e çıkardıklarını söyledi.

2013 yılı içinde müşterilerine 81 ilde çift taşıyıcılı internet teknolojisi Mobil Plus'ı sunduktan sonra, 3G'yi çift taşıyıcı ve çoklu anten teknolojisiyle 4 kat hızlandırarak 4G seviyesine çıkardıklarına işaret eden Akdemir, "Yakın dönemde çok daha hızlı veri transferi sağlayacak olan 4G konusundaki çalışmalarımıza ve yatırımlarımıza ise hiç ara vermedik. Çalışmalar ve hazırlıklarımızla sadece datada değil, ses kalitesinde de 4G'ye hazır duruma geldik. 4G kablosuz ağlarda kullanılacak olan ve sesli çağrılarla birlikte cep telefonuna bağlı görüntülü sohbetleri bile çok daha kaliteli ve hızlı bir hale getirecek olan VoLTE teknolojisini sunmaya hazırız" değerlendirmesinde bulundu.

Avea CEO'su Akdemir, konuşmasına şöyle devam etti:

"9 ilde bulunan çağrı merkezlerimizde çağrı yanıtlama süresini son iki yıl içinde yüzde 58 iyileştirerek 40 saniyelerden 17 saniyelere düşürdük, talep çözüm süresini de yüzde 40 hızlandırdık. Müşteri deneyim endeksi sonucumuz 2013 yılında son iki yıla göre yüzde 18 oranında bir iyileşmeyle 94 olarak gerçekleşti. Toplam Müşteri Kontağı içerisinde Self Sevis Kanal kullanım oranımız 2013 yılında yüzde 88 olarak gerçekleşti. Yaklaşık 200 milyon temasla son 2 yıl içinde self servis kanallarda 3,5 kat büyüdük. Müşterilerimiz işlemlerinin 10'da 9'unu self servis kanallar üzerinden yaparken, akıllı telefonlarda kullanılan ve ücretsiz olarak sunduğumuz Avea Mobil İşlemler uygulamamız ise bu yıl sektörün en beğenilen uygulaması oldu."

Müşterilerin beklenti ve ihtiyaçlarına daha iyi çözümlerle cevap verebilmek için yeni gençlik segmentine yönelik marka olarak Woops'u, ardından özel müşteri markası Avea Prime'ı 2013 yılı sona ermeden tüketiciyle buluşturduklarını anlatan Akdemir, sosyal sorumluluk çalışmaları kapsamında hayata geçirilen FCBEscola Camp Avea ve Avea NBA Basketbol Kampı çalışmalarına da değindi.

GSM dışı fırsatlarla da müşterilerine fayda sağladıklarına işaret eden Akdemir, "Avea Her Yerde Kazandırır" platformunda 2013 itibarıyla giyim, gıda, akaryakıt, otomotiv, inşaat ve eğitim dahil 24 sektörden öncü firmalarla 190 marka ortaklığı kampanyasını hayata geçirdiklerini ve 724 bin 240 müşteriye yaklaşık 34 milyon lira fayda sağladıklarını kaydetti.

Akdemir, özellikle son 3 yıldır sürdürdükleri büyüme ivmesini, 2014 yılında yeni hedefler ve başarılarla daha da yukarı taşıyacaklarını da ifade etti.

- "Siyasi ve ekonomik oynaklık, Telekom sektörünü eskisi kadar etkilemiyor"

Avea CEO'su Akdemir, bir soru üzerine, "Öyle bir algı çiziliyor ki biz sanki Türkiye'deki toplam ithalattaki veya dış ticaret açığındaki büyümenin en büyük sebebiyiz. Bizim toplam ithalatımız, Türkiye'nin 250 milyar dolarlık toplam ithalatının yüzde 1'inin biraz üzerinde. Toplam ithalattan yüzde 1'lik pay abartılacak bir rakam değil. Artık kullandığımız telefonlar, telefonun ötesinde cihazlar. Tam tersi, keşke biz Türkiye'de tüketiciye bu tür cihazları daha fazla sayıda ve daha ucuza verebilsek de bilgi toplumuna adaptasyon daha hızlı yaygınlaşabilse" yorumunu yaptı.

Akdemir, cep telefonu satışlarında taksitin kalkmasına ilişkin bir soruya ise "Biraz daha dikkatli çalışılabilirdi. Teknoloji marketleri ve operatörler tarafından bulunan etraftan dolanma yöntemleri, aslında bu tür suni sınırlamaların piyasalarda karşılık bulmadığının göstergesi. Biz operatörler olarak isteriz ki herkesin bu ticaretlerinin önü açılsın. Herkesle işbirliği yapmaya da hazırız. Haksız bir rekabetle ticaret yapma yaklaşımımız yok. 'Biz yapamıyoruz, başkası da yapamasın' yaklaşımını son derece yanlış bir yaklaşım olarak görüyoruz. Biz isteriz ki herkes aynı şartlarda, aynı koşullarda devam etsin" cevabını verdi.

İnternet düzenlemesine ilişkin bir soru üzerine Akdemir, "Şu anki mobil internet kullanımının giderek yaygınlaştığı bir dönem yaşıyoruz. Bunun bize ne getireceğini uygulamayla birlikte göreceğiz" dedi.

Akdemir, Avea olarak 2013 yılında net karlılık noktasında kar etmediklerini ama operasyonel karlılıklarının artmaya devam ettiğini söyledi.

Erkan Akdemir, özellikle geçen yıl Aralık ayında başlayan kurdaki hareketliliğin toplam piyasayı etkileyebilecek boyutta olduğunu ancak kendilerinin bunun etkisini yaşamadıklarını dile getirdi.

O tarihten bu yana toplam ticaretlerine bakıldığında herhangi bir negatiflik bulunmadığını, hatta pozitife dönme olduğunu belirten Akdemir, "Biraz izole bir sektör; siyasi ve ekonomik oynaklığın yaşandığı süreçten Telekom sektörü eskisi kadar etkilenmiyor" dedi.

Muhabir: Mücahid Eker
Yayınlayan: Hasan Arslan

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com