Avgan beldesinde örnek çalışma

Avgan beldesinde örnek çalışma
AVGAN BELDESİ'NDE KURULAN BANAZ ÇAYINI KORUMA DERNEĞİ ÇEVREYİ KİRLETENLERİ HALKA ŞİKAYET EDEREK TOPLUMSAL BASKI OLUŞTURUYOR

AVGAN BELDESİ'NDE KURULAN BANAZ ÇAYINI KORUMA DERNEĞİ ÇEVREYİ KİRLETENLERİ HALKA ŞİKAYET EDEREK TOPLUMSAL BASKI OLUŞTURUYOR


Uşak'ın Ulubey ilçesine bağlı Avgan Beldesi'nde yaşayan Engin Oral, Menderes'e akan Banaz çayı için gönüllü olarak bekçilik yapıyor. Büyük Menderes Nehri'ne boşalan Banaz Çayı'nın temiz kalmasını sağlamak için çaba harcayan Oral, ayrıca çevreyi kirletenleri halka şikayet ederek toplumsal baskı oluşturmaya çalışıyor.
Avgan Belediyesi'nde çalışan Engin Oral, Belediye Başkanı tarafından kurulan Banaz Çayı Koruma Derneği'nde de aktif rol alıyor. Hafta sonlarını çayın kenarında geçiren ve beldeye gelen turistlere doğayı tanıtan Engin Oral'a Belediye Başkanı Mümin Bayar destek veriyor. Çevreyi kirletenlerin belediyeye ve derneğe bildirildiğini söyleyen Başkan Mümin Bayar, “Ben de onları halka şikayet ediyorum. Toplumsal müeyyide sayesinde kirletenlerin sayısı azaldı. Banaz çayı yeniden yüzülebilir hale geldi” diyor.
Büyük Menderes'e akan Banaz Çayı, uzun bir süredir doğallarını koruma mücadelesi veriyor. Uşak'ın Karahallı ilçesindeki evsel atıklar ve mermer fabrikalarından gelen tozlar nedeniyle kirlenmeye başlayan Banaz Çayı için Ulubey ilçesine bağlı Avgan Beldesi'nde yaklaşık 5 yıldır mücadele ediliyor. Banaz çayını gönüllü olarak korumaya çalışan belediye personeli Engin Oral, her gün mesaisinden arta kalan vakti doğada geçiriyor. Banaz çayının etrafındaki çöpleri gönüllü olarak toplayan ve kirletenleri ikaz eden Engin Oral'in gönüllü faaliyeti takdirle karşılanıyor.
Çayın temiz kalması için yaklaşık 1 yıl önce Banaz Çayı'nı Koruma Derneği kurduklarını söyleyen Engin Oral, işini keyifle yaptığını söyledi. Oral, “Uzun yıllar doğanın temiz kalması için mücadele ettim. Zaman zaman çayın içine atılan pet şişe ve diğer çöplerden dolayı vatandaşla sert tartışmalarımız oldu. Belediye Başkanı da mücadelede beni yalnız bırakmadı. Çalışmalarımı hep destekledi. Kurduğu dernekte de bana aktif görev vererek temizlenme sürecini hızlandırdı. Banaz çayı yaklaşık 1 yıldır temiz akıyor. İnsanlar burada hem piknik yapıyor, hem de yüzerek vakit geçiriyor” dedi.
Çevreyi kirletenlere yasal yaptırımın yanı sıra toplumsal baskı uyguladıklarını ifade eden Avgan Belediye Başkan Mümin Bayar ise, “Çevreyi kirletenleri tespit edip uyarıyoruz. Eğer uyarılarımızı dikkate almazlarsa bu sefer işi halka bırakıyoruz. Vatandaşa çevreyi kirletenleri anlatıyoruz. Toplumsal yaptırım caydırıcı rol oynuyor. Şu anda vatandaştan yana çok fazla sıkıntımız yok. Fakat Karahallı'dan gelen evsel atıklar ve mermer fabrikalarından akan atıklar çayı bir nebze de olsa kirletiyor” dedi.
Avgan'da yapılan çalışmanın Büyük Menderes Havzası Koruma Birliği'nde örnek gösterildiğini de kaydeden Başkan Mümin Bayar, “Burada yaptığımız faaliyetleri birlikte anlattık. Yapılan çalışmaların örnek niteliğinde olduğu söylendi. Doğanın güzelliğini bozarak hiçbir yere varılmaz. Biz denetleyicilik görevini devam ettireceğiz” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com