Avını yerken ilk kez görüntülendi

Avını yerken ilk kez görüntülendi
Nesli tükenme tehlikesi altında bulunan karakulak, Marmaris'te bir vatandaş tarafından ilk kez doğal ortamda avını yerken görüntülendi

MUĞLA (AA) - Dünyada nesli tükenme tehlikesi altındaki 120 memeli arasında yer alan kedigiller familyasından karakulak, ilk kez avını yerken Marmaris'te görüntülendi. 

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Marmaris-Datça karayolunda aracıyla seyir halinde olan turizmci Ramazan Coşkuner, yol kenarında bir yabani hayvanın avını yemeye çalıştığını fark etti.

Aracını durdurarak cep telefonuyla bu anın fotoğraflarını çeken Coşkuner'i gören diğer araç sürücülerinin de durması üzerine yabani hayvan, yediği tavuğu bırakarak ormanlık alana kaçtı. 

Çektiği fotoğrafları sosyal paylaşım sitesine koyan Coşkuner'in fotoğrafladığı hayvanın Türkiye'de, Ege ve Akdeniz'de çam ormanları arasında yaşadığı bilinen ancak bugüne dek çok fazla görüntülenemeyen karakulak olduğu anlaşıldı.

Tavuğu yakınlardaki bir evin kümesinde aldığı tahmin edilen karakulağa, Marmaris’te ender de olsa rastlandığı ancak ilk kez gündüz bu kadar net görüntülendiği belirtildi. Fotoğrafların aynı zamanda karakulağın doğal ortamında avını yerken çekilmiş ilk görüntüleri olduğu kaydedildi. 

- "Tecrübesiz ve genç bireyler bu şekilde avlanabiliyor"

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fethiye Meslek Yüksekokulu Çevre Koruma ve Kontrol Bölümü Öğretim Görevlisi Yasin İlemin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, görüntülen vahşi kedinin genç bir karakulak olduğunu söyledi.

Nesli azaldıkça tecrübesiz karakulakların bu şekilde insan alanlarına yaklaşıp evcil hayvanlar üzerinden beslenebildiğine işaret eden İlemin, "Popülasyon azaldıkça özellikle tecrübesiz ve genç bireylerin bu şekilde insan alanlarına yaklaşıp evcil hayvanlar üzerinden beslendiklerini biliyoruz. Bunun önüne geçebilmek amacıyla karakulak gibi nesli tehdit ve tehlike altında olan türlerin yaşadıkları doğal habitatların korunması ve bu habitatlarda insan etkisinin en az seviyede olması gerekmektedir. Böylece insan-yaban hayatı çatışmalarının önüne geçmiş oluruz" dedi.

Tavuk gibi kümes hayvanlarının karakulakların doğal avları olmadığını, bu durumun nadir rastlanan bir olay olduğunu vurgulayan İlemin, vatandaşların bu konuda kaygı duyarak bu hayvanlara zarar vermemesi gerektiğini kaydetti. 

İlemin, daha önce karakulağın yerken görüntülendiğini kendisinin de görmediğini sözlerine ekledi.

- Adını Türkler koydu

Dış görünümüyle vaşağa benzetilse de aslında tamamen farklı bir tür olan vahşi kediye karakulak adını, kulaklarının kenarındaki siyah çizgilerden esinlenerek Orta Asya'da Türkler koydu.

Karakulakın Latince adı da bu nedenle "Caracal Caracal" olarak benimsendi. Ortalama ağırlığı 7- 9 kilo arasında değişen karakulakların yalnız yaşadıkları biliniyor. Geceleri avlandığı ve doğada çok iyi gizlenebildiği için vahşi yaşamda görebilmek çok zor olan karakulaklar, genellikle küçük kemirgenler ile besleniyor. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com