AVM’lerin kaymağını yabancılar yiyor!

AVM’lerin kaymağını yabancılar yiyor!
AVM’lerde yabancı markalara hem kira hem de ortak giderlerde indirim yapılıyor
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, AVM’lerde yabancı markalara hem kira hem de ortak giderlerde indirim yapılıp maliyet farkının yerli mağazalardan çıkarıldığını söyleyerek, “AVM’lerin kaymağını yabancılar yiyor” dedi.
 
Palandöken, yaptığı açıklamada, şehirlerin içlerinde mantar gibi yan yana açılan AVM’lerin esnafa verdiği zararın yanında tedarikçilere ve yerli yatırımcıya da zarar verdiğini belirterek, “Peşpeşe açılan her AVM’de mağaza açmaya çalışan yerli yatırımcı rekabete ve maliyetlere dayanamayıp, dükkanı kapatıyor. Yabancı markalara ise hem kira hem de ortak giderlerde indirim yapılıp maliyet fark yerli mağazalardan çıkarılıyor” dedi.
 
40 MİLYAR DOLARIN 12’Sİ YABANCIDAN
 
Birbirinin aynı konsepte açıldıkları için marka yarışına giren AVM yönetimlerinin, yabancı markaları çekebilmek için 100 euro metrekare fiyatını 50 euro’ya indirdiklerini söyleyen Palandöken, “Bugün alışveriş merkezlerine yapılan 40 milyar dolarlık yatırımın 12 milyar dolarlık kısmı yabancı sermayeden oluşmaktadır. Açılan her AVM birbirinin aynı konsepte oluyor. Yabancı ünlü markaların kendi AVM’lerinde açılması için her türlü kolaylığı sağlıyorlar. Kiralarını yarı yarıya azalttıkları gibi AVM’nin ortak giderlerinde de indirim yaparak ayrımcılık yapıyorlar. AVM için pazarlık yapan yerli mağaza sahibi ise aynı şartları alamıyor. Yabancının maliyetini de yerli ödüyor. Aynı turizm sektöründe olduğu gibi yabancıya ucuz yerliye pahalı tarife uygulanıyor” diye konuştu. (BCK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com