Avrasya Maratonu başladı!

Avrasya Maratonu başladı!
İstanbul bugün 33. Avrasya Maratonu heyecanını yaşıyor. 100 bin kişi Boğaz Köprüsü'nün 300 metre gerisinden start aldı, Sultanahmet'e koşuyor...

Boğaziçi Köprüsü gişelerinin Anadolu ayağına 300 metre mesafeden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın verdiği startla zorlu yarış başlarken, atletlerden bir grup hemen öne geçti.

42 kilometrelik yarışta atletler, Eyüp ve Bakırköy Parkuru'ndan geçerek, sahil yolunda mücadeleye devam edecekler. Buradan Sultanahmet'e çıkacak atletler, At Meydanı'ndaki Mısır Dikilitaşı önünde finişe varacak.

Türkiye’nin uluslararası düzeydeki en önemli organizasyonlarından biri olan Avrasya Maratonu, bugün koşuluyor. İlki 1 Nisan 1979 tarihinde, gittikleri ülkelerde maraton koşan Alman turistler ile elit Türk atletlerin oluşturduğu 74 kişilik grup tarafından koşulan maratonun bu yılki 33. ayağında toplam 100 bin kişi, Asya’dan start alıp Avrupa’ya koşacak. Organizasyon 42 kilometre 950 metrelik maraton, 15 kilometre yarışı, 8 kilometre halk koşusu ve tekerlekli sandalye yarışı olmak üzere 4 kategoride gerçekleşecek. Saat 09.00’da Asya kıtasında Boğaziçi Köprüsü gişelerinin 300 metre gerisinden başlayacak maratonda atletler, Beşiktaş, Eyüp ve Bakırköy güzergahlarını takip ederek Sultanahmet At Meydanı’nda finişe ulaşacak. Yarışın galibi 50 bin dolarlık ödülün sahibi olacak.

Dikkat yollar kapalı!
Bugün saat 07.00’den maraton bitimine kadar Boğaziçi Köprüsü ile şu yollar trafiğe kapatılacak:

Anadolu Yakası: Kısıklı Caddesi’nden gelip D-100 kuzey ve güney katılım, Kuşbakışı Caddesi, Mahir İz Caddesi, Altunizade Köprü üzeri, Tophanelioğlu Caddesi, Beylerbeyi katılım.

Avrupa Yakası: Balmumcu’dan D-100 katılım, Zincirlikuyu D-100 katılım, Sait Çiftçi Köprü katılımı, Yıldız Üniversitesi önü, Ortaköy dönüşleri, Beşiktaş Meydan, Ortaköy Meydan, Akaretler ışıklar, Taksim Sıraselviler Caddesi, Dolmabahçe Tüneli Bomonti girişi, Dolmabahçe ışıklar, Kabataş ışıklar, Fındıklı ışıklar, Tophane Işıklar, Kasımpaşa’dan Tarlabaşı’na mecburi yön, Perşembe Pazarı’ndan Tarlabaşı’na mecburi yön, Şişhane Meydan’dan Bankalar Caddesi girişi, Sahil Kennedy Caddesi Ataköy 1. Kısım ayrımından Sirkeci ışıklara kadar, Balat Yolu, Sultanahmet At Meydanı, Yerebatan Caddesi, Ayasofya Meydanı ile Galata ve Unkapanı köprüleri...

Boğaziçi Köprüsü için önlem alındı
Boğaziçi Köprüsü’nde geçen yıl 170 bin kişinin aynı anda geçişi nedeniyle yaşanan sallanma, bu yıl önlemleri beraberinde getirdi. Köprüde herhangi bir risk yaşanmaması için halk yürüyüşünde en çok 20-25 bin kişilik gruplar halinde Boğaziçi Köprüsü’nden geçişe izin verilecek.

Fenerbahçeliler boy gösterecek
Şike soruşturmasında daha önce protesto amacıyla Boğaziçi Köprüsü’ne yürümek isteyen ancak polis tarafından engellenen Fenerbahçe taraftarı da, Avrasya Maratonu’nda yerini alacak.

Mangal keyfi yasak!
İstanbul Spor A.Ş Genel Müdürü Alpaslan Baki Ertekin, yarış için uyarılarda bulundu. Ertekin, Boğaziçi Köprüsü’nde kitap okumak, çay demlemek, mangal yakmak gibi eylemlere müsamaha gösterilmeyeceğinin altını çizdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com