"Avrupa adil değil"

"Avrupa adil değil"
Kalkınma Bakanı Yılmaz, "Avrupa'nın bize adil yaklaşmadığı hissine sahibiz" dedi.

 

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Türkiye'nin AB üyelik süreciyle ilgili olarak, '' Bizler, Türk vatandaşları olarak Avrupa'nın bize adil yaklaşmadığı, akılcı ve vizyoner davranmadığı ve AB'nin gelecekteki ihtiyaçlarından çok bazı dar ajandalarla ve iç politik nedenlerle hareket ettiği hissine sahibiz. Türkiye, AB'ye yönelik 'Hristiyan Kulübü' algılamasını değiştirebilir ve AB'yi gerçekten çoğulcu hale getirebilir, AB'yi daha rekabetçi yapabilir''dedi. 
 
Cevdet Yılmaz, Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği ve Atlantic Council'in organizasyonuyla, büyükelçilik konutunda düzenlenen yemeğe katıldı. Yılmaz, burada, Washington'da Türkiye üzerinde çalışan akademisyenler, uzmanlar ve üst düzey yetkililere Türkiye-AB ilişkilerini konu alan bir konuşma yaptı. 
 
Türkiye'nin AB üyeliği sürecindeki sorunun, ülkedeki demokrasi, insan haklarını gibi konular veya üyelik sürecinin gereklilikleri gibi nedenlerden değil, AB'deki siyasi yaklaşımlardan kaynaklandığını belirten Yılmaz, ''Ama AB'de birlik üyesi olan milyonlarca Türk yaşıyor, ticaret ve turizmimizde AB önemli yere sahip. Biz, Avrupa coğrafyasına ait olduğumuzu biliyoruz. AB üyeliği sürecine devam ediyoruz ama, AB'de yeni bir siyasi atmosfer ve yeni bir siyasi irade olana kadar, bu üyeliğin kolay olduğunu söyleyemem'' diye konuştu. 
 
Yılmaz, ''Bizler, Türk vatandaşları olarak Avrupa'nın bize adil yaklaşmadığı, akılcı ve vizyoner davranmadığı ve AB'nin gelecekteki ihtiyaçlarından çok bazı dar ajandalarla ve iç politik nedenlerle hareket ettiği hissine sahibiz. AB, bizim kendi ilerlememizde bize yardımcı olabilir ama Türkiye de AB'ye çok şey katabilir. Türkiye, AB'ye yönelik 'Hristiyan Kulübü' algılamasını değiştirebilir ve AB'yi gerçekten çoğulcu hale getirebilir, AB'yi daha rekabetçi yapabilir'' dedi. 
 
Avrupalıların gelecekte Türkiye'ye yönelik değerlendirmelerinin ne olacağını bilmediklerini belirten Yılmaz, ''Ama kanaatimce, eğer Türkiye AB sürecine devam ederse, ekonomik büyümesini sürdürürse, politikalarımız güçlü kalırsa, er ya da geç bir şekilde AB'nin bir parçası olacağız'' diye konuştu. 
     
Fransa'da 1915 olaylarına ilişkin yasa teklifi
     
Öte yandan, yemekte gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Kalkınma Bakanı Yılmaz, Fransa meclisindeki, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddedilmesini suç sayan yasa teklifi girişimiyle ilgili olarak, ''Bu konuda bizim tavrımız ortada. Tarihi hadiseleri böyle siyasete malzeme etmemeli ülkeler. Özellikle iç politika malzemesine dönüştürmemeliler. Bizim tavrımız zaten öteden beri açık. Türkiye bu konularda ortak tarihi komisyonu oluşturmaya varıncaya kadar her türlü konuda kendi tavrını ortaya koyuyor'' diye konuştu. 
 
Kalkınma Bakanı Yılmaz, yemeğin ardından, Washington'daki temaslarını tamamlayarak Türkiye'ye hareket etti. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com