Avrupa ayakta!

Avrupa ayakta!
Wal Street'te başlayıp dünyaya yayılan "occupy" (işgal) hareketinin en renkli gösterileri Avrupa'da yaşandı.

New York'ta 17 Eylül'de başlayan ve açgözlülükleri nedeniyle halkları yoksulluğa mahkum eden bankacı, finansçı ve politikacıları protesto eden 'Wall Street'i İşgal Et' eylemleri dün dünyanın diğer kentlerine yayıldı. 45 ülkede 350 noktada binlerce protestocu sokaklara çıktı

ABD'nin finans merkezi New York'ta Wall Street'in önünde başlayan Occupy Wall Street (Wall Street'i İşgal Et) protestoları dünyaya yayıldı. 45 ülkede 350 noktada önceden örgütlenerek sokaklara çıkan eylemciler açgözlülükleri nedeniyle halkları yoksulluğa mahkum eden bankacıları, finansçıları ve onlara göz yuman politikacıları protesto etti. 'Kurumsal açgözlülük ve eşitsizliğe karşı' gösteri yaptıklarını söyleyen binlerce protestocu Londra, Zürih, Frankfurt, Tokyo gibi dünya finansının merkezi olan kentler başta olmak üzere onlarca kentte eylem gerçekleştirdi. İnternet üzerinden haberleşen onbinlerce kişi ekonominin sembolü binaların önünde buluşurken, polisler de buluşma noktalarında hazır bulundu. Ancak eylemler genel anlamda olaysız geçti. Sadece İtalya'nın Milano kentinden öğrencilerin Goldman Sachs binasına saldırdığı haberleri geldi. İtalya'da ayrıca Unicredit bankasının genel merkezine de yumurtalar atıldı.

AVRUPA AYAKTA
Protestolar özellikle Avrupa kentlerinde daha yoğun yaşandı. Seul, Hong Kong gibi Asya'nın merkez noktalarında ise hem katılım hem de içerik olarak daha zayıf protestolar yaşanması dikkat çekti. Avrupa'da yapılan protestolarda 'zenginler'e karşı sloganlar atılırken, hedefteki 'zenginler'in ise haftasonu olması dolayısıyla şehir merkezlerinden uzakta golf kulüplerinde ya da yazlık konutlarında olmaları dolayısıyla bu sloganları hissetmedikleri yorumları yapıldı.

Bu arada, protestoların başladığı ABD'de ise tutuklamalar sürüyor. 17 Eylül'den bu yana tutuklananların sayısı 700'e çıkarken, eylemciler ise Wall Street'in önünü boş bırakmamaya kararlı gözüküyor.

Avrupa finansının merkezlerinden Frankfurt'ta 5 bine yakın protestocu Avrupa Merkez Bankası'nın önünde eylem yaptı.

Bosna Sarajevo'da protestocular Che Guevera başrakları taşıyarak 'Kapitalizme Ölüm, Halklara Özgürlük' sloganları attı.

Roma'da Başbakan Silvio Berlusconi'nin güvenoyu almasından bir gün sonra binlerce İtalyan protesto için sokaklara çıktı.

Sidney'de 2 bini aşkın protestocu toplandı. Protestocular arasında Aborjin grupların temsilcileri de yer aldı.

Tokyo'daki göstericiler arasında nükleer karşıtları da vardı.

Filipinler'in başkenti Manila'da ABD Büyükelçiliği'nin önünde toplanan eylemciler 'Filipinler satılık değil' yazılı dövizler taşıdı.

Tayvan'da Taipei 101'in önünde biraraya gelen eylemciler arasında TSMC şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Morris Chang de vardı. Chang, "Gelir adaletsizliği önemli bir konu, zengin ve fakir arasında uçurum olmasına karşıyım" dedi.

 
Londra'da 'Londra Borsası'nı İşgal Et' sloganıyla toplanan 4 bine yakın protestocu en çok işsizliği eleştirirken, 'Yeter diyorsak yeter' dövizleri taşıdı.

Seul'de 300'e yakın protestocu finans merkezine yakın yerde toplanarak eylem yaptı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com