Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Çavuşoğlu:

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Çavuşoğlu:
"Bugün dünyanın sorunlarından biri yaşlılık. Özellikle Avrupa'yı çok büyük bir tehlike bekliyor"

BALIKESİR (AA) - Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, dünyanın en önemli sorunlarından birinin yaşlı nüfus olduğunu ve özellikle Avrupa'yı çok büyük bir tehlikenin beklediğini belirterek, "Doğum oranını belli bir seviyenin üzerinde tutamazsak şimdi Avrupa için çalan tehlike çanları 30 sene sonra Türkiye için de çalabilir" dedi.

AK Parti Balıkesir İl Gençlik Kolları ve AK Parti Balıkesir Üniversitesi Birimi üyeleriyle kentte bir otelde bir araya gelen Çavuşoğlu, yaptığı konuşmada, ülkenin istikbalinin gençler olduğunu, AB'nin gelecek vizyonunun da bu kesim üzerine kurulduğunu söyledi.

Mikrofonun pilinin bitmesi nedeniyle konuşmasına ara veren Çavuşoğlu, "AK Parti'nin enerjisine mikrofon bile dayanamadı. Yeter ki bizim enerjimiz bitmesin" diyerek espri yaptı.

Daha sonra konuşmasını sürdüren Çavuşoğlu, Türkiye'nin, Avrupa'nın hatta dünyanın, gençliğin vizyonu, enerjisi ve hayallerine ihtiyacı olduğunu anlattı.

AB Bakanlığı olarak gençlere ve gençliğe büyük önem verdiklerini vurgulayan Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

"Bugün dünyanın sorunlarından biri yaşlılık. Özellikle Avrupa'yı çok büyük bir tehlike bekliyor. 20 sene, 30 sene sonra Avrupa nüfusunda çok ciddi bir azalma olacak. Şu andaki trend bunu gösteriyor. Başbakanımızın '3 çocuk, 5 çocuk' söylemine bazen 'Böyle zihniyet mi olur, nasıl müdahaledir' diyorlar. Sayın Başbakanımız tavsiyede bulunuyor ve sebebini de söylüyor. Doğrudur, şu anda nüfusumuzun yarısı gençtir, yaklaşık yüzde 50'si de 30 yaşın altındadır. Doğum oranını belli bir seviyenin üzerinde tutamazsak şimdi Avrupa için çalan tehlike çanları 30 sene sonra Türkiye için de çalabilir. Dev ülkelerde ciddi problem var. Şimdi bir yerde nüfus sorunu varsa istihdam azalırsa bunu nasıl bitireceksiniz? En basit yolu göçmen. Yani kontrollü göçün sağlanması. Bugün kontrollü göçün nasıl sağlanacağı, onun ötesinde de uyum konusunda hangi politikalar izlenmesi gerektiğiyle ilgili ortaya çıkmış başarılı bir model yok."

Çavuşoğlu, Avrupa'da kontrollü göç konusunda bugün bazı ülkelerin, diğerlerinden göreceli olarak iyi olduğunu dile getirdi. Bundaki görecelilik kavramına dikkati çeken Çavuşoğlu, demokraside de AB ülkeleri arasında değişkenlikler bulunduğunu bildirdi. AB ülkelerindeki göç ve entegrasyon sorununa değinen Çavuşoğlu, "Hele hele ırkçılık ve yabancı düşmanlığının, göçmen düşmanlarının arttığı bir çağda buna karşı nasıl bir çözüm üretileceği konusunda kafadar olmak lazım" ifadesini kullandı.

Yerel seçimleri de hatırlatan Çavuşoğlu, bunun çok önem kazandığını ve sadece mahalli seçim olmaktan öteye gittiğini belirtti.

Birçok ülkeden siyasi parti temsilcilerinin, AK Parti'nin modeli konusunda eğitim almak üzere Türkiye'ye geldiğine işaret eden Çavuşoğlu, ayrım yapmadan onlara yardımcı olmaya çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Toplantıya, AK Parti Balıkesir Milletvekili Tülay Babuşçu ve Balıkesir İl Gençlik Kolları Başkanı Zafer Dağcı katıldı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com