Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Çavuşoğlu, Antalya'da:

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Çavuşoğlu, Antalyada:
"Ukrayna'da tansiyon yükseldi. İç çatışma tehdidi sadece Kiev'deydi. Şimdi başka şehirlere ve Kırım Özerk Bölgesi'ne de sıçradı. İçerideki siyasetçiler başta olmak üzere çeşitli etnik grupları temsil eden akil insanlar ve daha önemlisi uluslararası örgütl

ANTALYA (AA) - Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakareci Mevlüt Çavuşoğlu, "Ukrayna'da tansiyon yükseldi. İç çatışma tehdidi sadece Kiev'deydi. Şimdi başka şehirlere ve Kırım Özerk Bölgesi'ne de sıçradı. İçerideki siyasetçiler başta olmak üzere çeşitli etnik grupları temsil eden akil insanlar ve daha önemlisi uluslararası örgütler, Rusya dahil komşu ülkeler daha sağduyulu davranmalı" dedi.

Çavuşoğlu, Kemer ilçesine bağlı Göynük beldesinde semt pazarını gezdi. Çavuşoğlu, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Ukrayna'nın Avrupa Birliği (AB) ile ortaklık anlaşması imzalamadığını hatırlatarak, Ukrayna'nın bu kararı verirken ne kadar zorlandığını yakından gözlemlediğini söyledi.

Ukrayna'da bir taraftan AB'nin baskısı, diğer taraftan da Rusya'nın etkisi ve baskısı olduğunu belirten Çavuşoğlu, "Ukrayna bu iki seçenek arasında bölündü. Hangisini seçse Ukrayna'nın ekonomisi ve istikrarı bozulacaktı. Endişemiz buydu. Özellikle sınır bütünlüğü konusunda tehdit oluşuyordu. Bunu Ukrayna içinde herhangi bir tarafı tuttuğumuz için değil, objektif bir gözlem içerisinde söylüyoruz. Ukrayna gibi bir ülke bu hale gelmemeliydi. Korktuğumuz oldu" diye konuştu.

Ukrayna'da ciddi bir istikrarsızlık yaşandığını dile getiren Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Ukrayna'da tansiyon yükseldi. İç çatışma tehdidi sadece Kiev'deydi. Şimdi başka şehirlere ve Kırım Özerk Bölgesi'ne de sıçradı. İçerideki siyasetçiler başta olmak üzere çeşitli etnik grupları temsil eden akil insanlar ve daha önemlisi uluslararası örgütler, Rusya dahil komşu ülkeler daha sağduyulu davranmalı. Ortada bir kargaşa varsa bu kimsenin yararına değildir."

Kavga ve çatışmalardan sivil insanların zarar gördüğüne dikkati çeken Çavuşoğlu, Kırım'ı da yakından takip ettiklerini, oradakilerin herhangi bir şekilde huzurlarının bozulmasını arzu etmediklerini ifade etti. 

Onlara bir zarar gelmemesi için her türlü temasın devam ettiğini anlatan Çavuşoğlu, "Ukrayna gibi 50 milyona yakın nüfusu olan büyük bir ülke, bir an önce normalleşir ve istikrar gelir. Yanı başımızda Suriye ve Irak'taki problemler devam ederken başka bir probleme kimsenin ihtiyacı yok. İnsanlık için Ukrayna'da barış istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
  • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
  • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
  • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
  • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
  • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
  • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
  • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
  • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
  • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
  • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
  • Çok Okunanlar
      Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
      Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
      E-Posta: info@sansursuzhaber.com