Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Çavuşoğlu, Antalya'da

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Çavuşoğlu, Antalyada
"Türkiye'de 3 aydan fazla kalmak isteyen turistlerin arzu ettikleri doğrultuda bu sürelerini uzatacağız. Ülkemizde konut alan vatandaşların giriş çıkışı konusunda kolaylıklar sağlayacağız"

ANTALYA (AA) - Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, "Türkiye'de 3 aydan fazla kalmak isteyen turistlerin arzu ettikleri doğrultuda bu sürelerini uzatacağız. Ülkemizde konut alan vatandaşların da giriş çıkışı konusunda kolaylıklar sağlayacağız" dedi.

Bakan Çavuşoğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'i ziyaret etti. 

Antalya Büyükşehir Belediyesinin hizmetin ustasına geçmesinden dolayı memnuniyet duyduğunu dile getiren Çavuşoğlu, Türel'in Ankara'daki işlerini bırakıp Antalyalılara hizmet etmek için kente geldiğini ifade etti.

Türel'in kaldığı yerden hizmetlere devam edeceğini belirten Çavuşoğlu, Türel'in 2004-2009 yıllarında kazandırdığı çalışmaların unutulmadığını, Antalya'nın marka şehir olmasını arzuladıklarını söyledi.

- Yabancılara Türkiye'de kalma sürelerinde kolaylık

Bakan Çavuşoğlu, vizeli ya da vizesiz Türkiye'ye gelen turistlerin en fazla 90 gün kalabildiğini, bu sürenin uzatılması için yeni bir çalışma yaptıklarını bildirdi.

Özellikle Kuzey ülkelerden gelip Türkiye'de 3 aydan fazla kalmak isteyen turistlerin 4 ya da 5 ay gibi kalmalarının sağlanacağını anlatan Çavuşoğlu, "Türkiye'de 3 aydan fazla kalmak isteyen turistlerin arzu ettikleri doğrultuda bu sürelerini uzatacağız. Ülkemizde konut alan vatandaşların da giriş çıkışı konusunda kolaylıklar sağlayacağız" diye konuştu. 

Uygulamanın sağlık turizmini de olumlu etkileyeceğini dile getiren Çavuşoğlu, orta ve uzun vadeli tedavi için Türkiye'ye gelen turistlerin 90 gün sonra ülkelerine dönüp, yeniden gelme konuları bulunduğunu, bu sıkıntıların aşılması, bürokratik engellerle karşılaşmamaları için uygulamanın yararlı olacağını söyledi.

Bunun dışında Türkiye'de konut alan turistler için yeni bir uygulama hazırladıklarını kaydeden Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

"Konut alan turistler 6 ay kalabiliyor. Bu sürenin uzatılması yönünde de çalışma yaptık. Bu insanların Türkiye'ye giriş çıkışlarında kolaylık sağlanacak. 5 yıl önce Antalya'da konut satışları yapılırken, 'ülkeyi satıyorlar' diyorlardı. Şimdi bunu söyleyenler bile destek oluyor. Çünkü alan insanlar konutu ülkelerine götüremez. Bilakis turizme katkı sağladıklarını görüyorlar." 

- Menderes Türel

Büyükşehir Belediye Başkanı Türel de siyaseti seçimden sonra bıraktıklarını, Antalya'nın geneline hizmet ettiklerini söyledi.

Antalya'nın dünya kenti olması konusunda Avrupa Birliği Bakanlığı ile ortak çalışmalar içinde olacaklarını dile getiren Türel, "Antalya'da kaldığımız yerden görevimize devam ediyoruz. Seçim döneminde bize oy vermeyenlerin bile bizim seçilmemizden memnun olduklarını görüyoruz" dedi. 

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com