Avrupa Birliği Gençlik Forumu Etkinliği

Avrupa Birliği Gençlik Forumu Etkinliği
AB Türkiye Delegasyonu Müsteşarı Naucodie:

SAMSUN (AA) - Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Müsteşarı Francoise Naucodie, "Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne ihtiyacı olmadığını savunanlara, beğenseler de beğenmeseler de katılım perspektifinin Türkiye'deki reformlara daima yol gösterdiğini söylüyorum. Bu durum hala geçerliliğini korumakta" dedi.

Türkiye'nin yedi farklı ilinden 75 üniversite öğrencisinin katılımıyla, AB Türkiye Delegasyonu ile Samsun Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde faaliyet gösteren Samsun AB Bilgi Merkezi’nin işbirliğinde düzenlenen “Avrupa Birliği Gençlik Forumu Etkinliği" toplantısı Yelken Kulüp'te yapıldı.

Naucodie, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin büyük yol katederek Avrupa Birliği'ni geride bıraktığını savunanların bulunduğunu belirtti.

Türkiye'nin 1990'lı yıllardan bugüne yürüttüğü reform çalışmalarının farklı partileri kapsayan son derece anlamlı bir çaba olduğunu vurgulayan Naucodie, şöyle konuştu:

"Bunun devam eden, henüz tamamlanmamış bir süreç olduğunu söylüyorum. Bu konuda iş adamları derneklerinize, uluslararası şeffaflık örgütü gibi uluslararası sivil toplum örgütlerine, Avrupa Konseyi'ne, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'na ve Türk aktivistlere kulak verebilirsiniz. Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne ihtiyacı olmadığını savunanlara, beğenseler de beğenmeseler de katılım perspektifinin Türkiye'deki reformlara daima yol gösterdiğini söylüyorum. Bu durum hala geçerliliğini korumakta."

Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Taşdemir ise "Avrupa Birliği'nde temel kaklar" konulu konuşmasında, temel hakların insan hakları üst başlığı altında yer aldığını söyledi.

İnsan haklarının varlığı ve saygınlığının tartışmasız kabul gördüğünü vurgulayan Taşdemir, "Örneğin 1948 yılında İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi dediğimiz bir beyannameyle artık tüm insanlık, tüm devletler, insan haklarını kutsal, üstün, uyulması gereken bir kavram olarak kabul etmiş. Bu bir beyanname, bir anlaşma değil. Yani devletlerin uymayı taahhüt ettiği bir belge değildir ama kendini kabul ettirmiştir" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com