Avrupa Birliği Projesi Başladı

Avrupa Birliği Projesi Başladı
Simav İlçesi'nde, Avrupa Birliği (AB) Genel Sekreterliği'nce yürütülen ''Türkiye ve AB Sivil Toplum Diyaloğu II'' programı kapsamında ''Meyvecilik ve Seracılıkta Sertifikalı Tarım'' projesinin başlatılması dolayısıyla tören yapıldı.

Simav İlçesi'nde, Avrupa Birliği (AB) Genel Sekreterliği'nce yürütülen ''Türkiye ve AB Sivil Toplum Diyaloğu II'' programı kapsamında ''Meyvecilik ve Seracılıkta Sertifikalı Tarım'' projesinin başlatılması dolayısıyla tören yapıldı.
Simav Kaymakamı Yüksel Ünal, Eynal Kaplıcaları'ndaki törende yaptığı konuşmada, 19 Mayıs'taki deprem sonrası ilçede gerçekleştirilen en güzel çalışmanın AB projesi olduğunu belirterek, projenin ilçede yaşamın devam ettiğinin bir göstergesi olduğunu söyledi.
Belediye Başkanı Kasım Karahan ise projeye, ilçeye bir proje hazırlama ve sunmada örnek olma amacıyla dahil olduklarını bildirdi.
Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şeref Kazcıoğlu, bu tür projeleri İlçe Tarım Müdürlükleri, Ziraat Odaları, tarımla ilgili kurum ve kuruluşların yapması gerektiğine işaret ederek, ''Her şeye rağmen oda olarak biz bu işin içine Simav Belediyesiyle girdik. Amacımız, Simav'a birlik ve dayanışma sağlanırsa nelerin başarılabileceğini göstermektir'' dedi.
Ticaret ve Sanayi Odası temsilcisi Ömer Özdoğan, sera işletmecilerinin bu ay sonuna kadar sürecek eğitimler sonunda sertifika alacağını ifade ederek, ilçeye bağlı 30 köyde 1000 çiftçiye meyvecilik alanında eğitim verileceğini anlattı.
Projenin son ayağında Simav'dan 15 çiftçinin, uygulamaları yerinde görmek için İtalya'ya gideceğini dile getiren Özdoğan, Simav'da ilk kez hazırlanan ve AB tarafından kabul edilen projenin 10 aylık bir geçmişi olduğunu ve 81 bin Avro hibe desteği verildiğini kaydetti.
-İTALYAN ORTAKLARIN SUNUMLARI-
Projenin İtalyan ortağı Academy Earth firmasının yetkililerinden Fausto Faggioli, Simav'da kendisini adeta evindeymiş gibi hissettiğini belirti.
Türkiye'nin gelişmiş bir ülke olduğunu kaydeden Faggioli, ''Eynal'da seralarda üretilen kokulu domates beni gerçekten şaşırttı. Bu domatesi dünya tanımalı ki, Simav'a dünya insanları akın etsin. Toprağa gönül vermiş birisi olarak eminim benim Türk çiftçisine, onların da bana aktaracağı tarımsal bilgiler olacak. Bu projenin uzmanlık elde etme açısından sürdürülebilirliğinin de önemli olduğuna inanıyor, projede yer alan herkesi gönülden kutluyorum'' ifadelerini kullandı.
Luciana Donato Marino da Simav halkının depreme ve onun getirdiği zorluklara teslim olmadığını görmekten mutluluk duyduğunu anlatarak, şöyle dedi:
''Depremin yaralarını sarmak için sadece para yetmez, bilgi ve tecrübenin olması gerekir. Bizler aynı milletin insanları gibiyiz. Tarım ve turizme bağlı kalmadan sınırları kaldırarak kültürlerimizi de birleştirmeli, bu projeyi bu açıdan da değerlendirmeliyiz. Bu proje inanıyorum ki, Türkiye ve İtalya arasında köprüler kurulmasına etken olacaktır. İtalya ile birçok benzerliği olan Türkiye'nin AB'ye girmesini isteyen ülkelerin başında olduğumuzu bilin. AB için dinamizm olabilecek Türkiye, yönetim sistemlerine başkaldırıda bulunan Kuzey Afrika ülkelerine de model ülke olabilecek en önemli örnektir.''
Konuşmaların ardından mehter takımı tarafından konser verildi.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com