Avrupa Gözde Kansu'yu konuşuyor

Avrupa Gözde Kansu'yu konuşuyor
Gözde Kansu'nun kıyafeti nedeniyle işinden olması Avrupa Parlamentosu'nda görüşüldü.
Ekranda Gözde Kansu adlı sunucunun başta AKP'li Hüseyin Çelik olmak üzere aşırı dekolte bulunması ve ardından, sunucunun görevinden ayrılmasına değin uzanan gelişmeler Avrupa Parlamentosu'nda soru önergelerine konu oldu.
 
Konu, AB Komisyonu'nun Genişleme ve Komşuluk Politikalarından Sorumlu Üyesi Stefan Füle'nin yanıtlaması istemiyle AP Başkanlığı'na verilen üç yazılı soru önergesiyle AB gündemine taşındı. Örneğin parlamenterlerden Laurence J.A.J Stassen konuya ilişkin önergesinde şu iddialarda bulundu:
 
"Konu: 'Çok seksi' olduğu için işinden atılan Türk TV sunucusu. Tanınmış Türk Tv sunucusu Gözde Kansu, görevdeki Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın AK Partisi'nden gelen baskıyla 'Veliaht' adlı programdan acele şekilde çıkarılmıştır. Kıyafetinin 'çok seksi' olduğu iddia edilmiştir. AK Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, 'Hiç kimseye bir şey demiyoruz ama bu gerçekten çok ileri gitti. Bu dünyanın hiçbir yerinde kabul edilemez' yönünde açıklamalar yapmıştır. Komisyon ,TV sunucusu Gözde Kansu'nun işinden çıkarılmasından haberdar mıdır? Komisyon'un Hüseyin Çelik'in 'bu' (Gözde Kansu'nun giydiği kıyafet) dünyanın hiçbir yerinde (yani AB'de) kabul edilemez' şeklindeki değerlendirmesine tepkisi nedir? Başka deyişle AK Parti tarafından harekete geçirilen bu ahlak-polisi, Avrupa Birliği Sözleşmesi'nin 2. Maddesinde belirtildiği gibi 'Birlik'in üzerine temellendiği değerlerle' uyum halinde midir?"
 
AB TÜRKİYE'NİN CİNSİYET ALGILAMASINI DEĞİŞTİRECEK
 
AB Komisyonu Üyesi Füle ise bu ve benzer sorular içeren önergelere verdiği ortak yanıtta, Komisyon'un, Hüseyin Çelik'in önergelerde atıfta bulunulan sözlerinden haberdar olduğunu belirtti. Füle, "Komisyon uygun her fırsatta Türk yetkililer nezdinde kadın hakları ve cinsiyet eşitliği konularını gündeme getirmektedir. 7 Kasım 2013 tarihinde, Türk Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafındna organize edilen 'Kadınların İnsan Haklarındaki İlerlemeler' konferansı sırasında Genişlemeden Sorumlu Komisyon Üyesi'nin belirttiği gibi: 'Kadınların haklarındaki ilerlemelerin aynı zamanda düşünüş biçimi ve cinsiyet algılamasında değişime bağlı olduğunun farkındayız... Her alanda kalıplaşmış yargıların kırılması ve algıların değişmesi için daha çok çalışmaya ihtiyaç vardır' " dedi.
 
Füle bu alandaki gelişmelerin aynı zamanda Türkiye'nin katılım müzakereleri çerçevesinde de izlenen bir alan olduğunu belirtirken, konunun yıllık ilerleme raporlarında düzenli olarak rapor edildiğini anlattı.

(DSE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Fox TV’ye çirkin saldırı14 Ocak 2015 Çarşamba 12:55
 • Yandaş medya açık açık hedef gösterdi14 Ocak 2015 Çarşamba 12:45
 • Havuz yazarı konferanstan kovuldu13 Ocak 2015 Salı 13:24
 • Economist: Türk medyası için zor zamanlar09 Ocak 2015 Cuma 11:04
 • “AKP basını bitirdi“09 Ocak 2015 Cuma 10:26
 • "Bu ayıp, bu kan asla temizlenemeyecek"08 Ocak 2015 Perşembe 16:50
 • Atilla Taş'tan olay yaratan 'Yüce Divan' tweeti!06 Ocak 2015 Salı 11:11
 • Hülya Avşar'dan Sözcü'ye dava!25 Aralık 2014 Perşembe 10:49
 • Milliyet'te deprem, hangi isimlerin görevine son verildi?17 Aralık 2014 Çarşamba 11:27
 • Abdülkadir Selvi'nin kafası karıştı15 Aralık 2014 Pazartesi 10:54
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com