''Avrupa Miras Günleri'' başlıyor

''Avrupa Miras Günleri'' başlıyor
''Avrupa Miras Günleri'' etkinliklerinin bu yılki merkezi Kütahya'da bulunan müze ve ören yerleri, iki gün süresince ücretsiz gezilebilecek.

KÜTAHYA - ''Avrupa Miras Günleri'' etkinliklerinin bu yılki merkezi Kütahya'da bulunan müze ve ören yerleri, iki gün süresince ücretsiz gezilebilecek.
Alınan bilgiye göre, Avrupa Komisyonu ile Avrupa Konseyi'nin ortak düzenlediği ''Avrupa Miras Günleri'', Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kütahya Valiliği, Kütahya Belediyesi işbirliğinde 10 Ekimde başlıyor.
Etkinliklerin Kütahya ayağında, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın da katılması beklenen kutlamalar kapsamında ilk olarak 10 Ekim Cumartesi günü Mustafa Yeşil ve Gülten Dayıoğlu kütüphanelerinin açılışları yapılacak.
''Kültürel mirası koruma çalışmalarının yerinde görülmesi'' etkinliği çerçevesinde Rüstem Paşa El Sanatları Çarşısı, Defterdar Konağı, Germiyan Sokağı konakları, Sarraflar ve Kavaflar Çarşısı, Kütahya Kalesi gezilecek.
Bakanlığın desteğiyle Kütahya Belediyesince restore ettirilen Büyük ve Küçük Bedesten, törenle hizmete açılacak. Büyük Bedesten, Kütahya'nın el sanatlarının sergilendiği ve yöresel yemeklerinin satıldığı bir mekan, Küçük Bedesten ise sarraflar ve kuyumcular çarşısı olarak hizmet verecek.
İlk gün etkinlikleri, Cumhuriyet Caddesi'nde ''Kültürel Mirasımız'' temalı fotoğraf sergisinin açılmasıyla tamamlanacak.
Kütahya'daki Avrupa Miras Günleri, 11 Ekimde panel ve gezi programlarıyla sona erecek.
Bu arada, 10-11 Ekimde Kütahya'daki tarihi ve kültürel varlıkların sergilendiği Arkeoloji, Çini ve Kossuth müzeleriyle il merkezine 57 kilometre uzaklıkta yer alan Çavdarhisar ilçesindeki Aizanoi Antik Kenti, ücretsiz gezilebilecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com