Avrupa Parlamentosu seçimleri

Avrupa Parlamentosu seçimleri
Yunanistan'daki SYRİZA lideri Çipras :

ATİNA (AA) - Yunanistan'da ana muhalefet Radikal Sol Koalisyon (SYRİZA) lideri Aleksis Çipras, pazar günü yapılacak Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinin tarihi bir referandum olacağını belirterek, "Başbakan Samaras'ın yenilgisi, bayan Merkel'in yenilgisi olacak, çünkü SYRİZA halkın uzlaşmaz gür sesidir" dedi.

Çipras, pazar günü yapılacak ikinci tur yerel ile Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri öncesi Atina'daki Omonia Meydanı'nda halka seslendi. Çipras konuşmasında, halka AB'ye "yarının Avrupası demokrasi, halkların eşitliği, karşılıklı saygı ve dayanışma olmadan inşa edilemeyeceği" yönünde güçlü bir mesaj göndermeleri çağrısında bulundu. 

SYRİZA'nın Yunan halkını birleştirdiğini belirten Çipras, "SYRİZA, tüm Yunanlıları birleştiriyor ve Yunanistan'ı değiştirecek büyük ve tarihi bir zafere doğru yürüyor" diye konuştu. 

Başbakan Antonis Samaras'ın seçim öncesi kampanyası çerçevesinde Yunan halkına yönelik vaatleri konusuna değinen Çipras, bunların "sahte" olduğunu savundu. Pazar günü yapılacak seçimlerin önemini vurgulayan Çipras, "Başbakan Samaras'ın yenilgisi, bayan Merkel'in yenilgisi olacak, çünkü  SYRİZA halkın uzlaşmaz gür sesidir" ifadesini kullandı.

Samaras'ın televizyonda karşılıklı bir tartışma teklifini reddettiğini belirten Çipras, "Samaras, Maksim'in (Başbakanlık binası) perdeleri arkasında, akşam haber bültenleri ve bayan Merkel'in sırtı arkasında saklandı ancak sandık başında saklanamayacak."  

 

-"İşçi sınıfını Nazilere armağan etmeyeceğiz"

Aşırı sağcı Altın Şafak Partisi (Hrisi Avgi) ile ilgili ise Çipras, SYRİZA'nın fakir ile umutsuzları demokratik yola getireceğini belirterek "İşçi sınıfını Nazilere armağan etmeyeceğiz" dedi.

Çipras, memorandumları iptal edeceği gibi asgari ücretin 751 avro olacağını, işten çıkarmalara, maaş ve emeklilik maaşları kesintilerine son verileceğini, bedava sağlık ve eğitim sağlanacağı gibi vaatlerde de bulundu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com