Avrupa Parlamentosu tartışılan Türkiye raporunu kabul etti

Avrupa Parlamentosu tartışılan Türkiye raporunu kabul etti
2013 Türkiye İlerleme Raporu Fransa'nın Strazburg kentinde toplanan Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu'nda, 153'e karşı 475 oyla kabul edildi.

Raporda Avrupa Parlamentosu milletvekilleri Türkiye’deki yolsuzluk iddialarıyla ilgili endişelerini dile getirdiler ve demokratikleşme sürecinde anayasal reformların öncelikli olması gerektiği vurgusu yapıldı.

Raporun görüşmelerine Berkin Elvan'ın ölümü damga vurmuştu. Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle, kendisinin de söz aldığı oturumun ardından Twitter üzerinden “Türkiye, destekçilerini kaybediyor” mesajını atarken İngiliz Liberal Demokrat Andrew Duff ise Twitter’dan yaptığı açıklamada Türkiye hakkında “en karamsar AP tartışması” yorumunu yaptı.

Stefan Füle, dünkü oturumun ardından Twitter üzerinden "AP'de bu gece yapılan toplantı Türkiye’nin destekçilerini kaybetmekte olduğunu gösterdi, Ankara’nın bu eğilimi tersine çevirmesi gerekiyor” yorumunu yaptı.

Füle ayrıca, “AP’de, Türkiye ile hukukun egemenliği ve temel özgürlükler üzerine kararlı ve samimi bağlantının derinleşmesi kararlılığının altı çizildi” şeklinde tweet attı.

Andrew Duff da Twitter üzerinden ““Türkiye hakkında hatırladığım en karamsar AP tartışması” dedi.

“AP’NİN GİTTİĞİ YOL YANLIŞ YOL”

Bu arada, oturum sırasında görüşlerini dile getiren bazı önde gelen AP üyelerinin de görüşmelerdeki değerlendirmeleri ayrıntılarıyla yansıtılıyor. ABHabere göre, AP Hristiyan Demokrat Grubu üyesi Fransız Arnaud Danjean’ın AP’nin Türkiye’ye yaklaşımını eleştiren sözleri, tartışmaya damga vurdu.
Danjean, "AP üyeleri siyasi, ekonomi, eğitim, yargı, azınlıklar …vs her alanda Türkiye’yi eleştirip negatif yönlerini ön plana çıkardı. Sayın parlamenterler biz Türkiye’ye ne öneriyoruz. Gittiğimiz yol yanlış yol. Avrupa Komisyonu olarak ne öneriyoruz. Müzakere başlıklarını açarak Türkiye'yle ile daha iyi bir siyasi diyalog yolunu açarız. AP üyeleri ne Türkiye ne de Türk halkı için seçildi. AP üyeleri AB halkı için seçildi" şeklinde konuştu.

“BAŞBAKAN SÖYLENENLERDEN HOŞLANMADIĞI İÇİN YOUTUBE’YU KAPATMAK İSTİYOR”

Alman Liberal parlamenter Alexander Graf Lambsdorff da, EUObserver tarafından yansıtılan konuşmasında Türkiye’de, Çin veya İran’dan fazla gazetecinin cezaevinde bulunduğunu savunarak “ve şimdi Başbakan YouTube ve Twitter’i kapatmak istiyor çünkü insanların onun hoşuna gitmeyen şeyler söylüyorlar” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE YARGI ALANINDA REFORMLAR YAPMAYA DEVAM ETMELİDİR”

Türkiye’de basın özgürlüğü bakımından önemli gelişmeler olduğunun altını çizen Türk kökenli Sosyalist Emine Bozkurt’un da "Türkiye gazetecileri mahkum etmekle suçlanıyor. Ancak Türkiye'de son zamanlarda birçok gazeteci serbest bırakılmıştır. AB yolunda ilerleyen Türkiye, yargı alanında reformlar yapmaya devam etmelidir" dediği aktarıldı.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com