Avrupa Parlamentosu'ndan Tunus'a övgü

Avrupa Parlamentosu'ndan Tunus'a övgü
AP Başkanı Schulz, Tunus'ta kabul edilen anayasanın son dönemdeki "en modern anayasalar arasında" yer aldığını söyledi

Tunus Ulusal Kurucu Meclisi Başkanı Mustafa Bin Cafer ile görüşen Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz, Tunus'ta son dönemde kaydedilen gelişmeleri överek kabul edilen anayasa için "Benim gözümde son dönemde kabul edilen en modern anayasalar arasında yer alıyor" dedi.

Görüşme sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında, Tunus'un olağanüstü bir çalışma yürüttüğünü ve istisnai bir başarı elde ettiğini belirten Schulz, ülkede geçen ay sonu kabul edilen yeni anayasanın ülkenin ve tüm bölgenin istikrara kavuşmasını sağlayacak bir proje olduğunun altını çizdi. Schulz, "Başarıya ulaşacak bir ülke varsa onun Tunus olduğuna hep inandım" dedi.

Şok edici ve üzücü anlarda, başarısızlık riskinin büyük olduğu dönemde bile ülkenin sorunları çözme kapasitesini ve gücünü korumayı bildiğini ifade eden Schulz, etkili bir yasa temelinde seçimlerin düzenlenmesi gereği üzerinde durdu. Schulz, Avrupa Birliği'nin (AB) de Tunus'a sadece nazik ifadelerle değil, makroekonomik işbirliği çerçevesinde gerekli olanaklarla destek olması gerektiğini belirtti.

Kurucu Meclis'te çalışmaların iki yıldır sürdüğünü belirten Tunus Ulusal Kurucu Meclisi Başkanı Mustafa Bin Cafer de Brüksel'deki karşılamanın sıcaklığından çok duygulandıklarını ve destekten büyük gurur duyduklarını kaydederek, yaptıkları çalışmalarda ve ulaştıkları hedeflerde, farklı güzergahları ve tarihleri olmasına rağmen "dünyanın en güzel" siyasi ve ekonomik birliklerinden birini yaratmayı başaran 28 ülkenin oluşturduğu AB yapısından esinlendiklerini ifade etti.

"Yeni doğmakta olan demokrasi" için sağlam bir kaide yerleştirmeyi başardıklarını belirten Cafer, "Geçiş sürecinde son etaba doğru ilerleyerek çoğulcu, demokratik ve şeffaf seçimleri düzenleme konusunda kararlıyız" dedi.

Kaideyi oturtmalarına karşın "diktatörlük döneminden" miras kalan sorunlar olduğunun altını çizen Cafer, "Ortak geleceği oluşturmak için Avrupalı dostlarımızın dayanışmasına çok güveniyoruz" diye konuştu.

Muhabir: Güven Özalp
Yayınlayan: Tuğrul Çam

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com